Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2016

Vplyvy na životné prostredie by sa mali posudzovať aj pre hlbinné vrty

Nová povinnosť by sa podľa návrhu SaS mala týkať nielen vrtov ťažobných, ale aj prieskumných.

Vplyvy na životné prostredie by sa mali povinne posudzovať aj pre hlbinné vrty. Navrhujú to poslanci SaS Anna Zemanová a Martin Klus v novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. O návrhu poslanci rokovali v závere ôsmeho rokovacieho dňa deviatej schôdze Národnej rady SR.

Nová povinnosť by sa mala týkať nielen vrtov ťažobných, ale aj prieskumných. Výnimkou by boli vrty na skúmanie stability horninového prostredia, prieskumné vrty pre stavby a závlahy, vrty na monitoring hydrogeologického prostredia a vrty pre životné prostredie.

Zemanová a Klus upozorňujú, že v súčasnej právnej úprave absentuje posudzovanie hlbinných vrtov, ktoré najmä z dôvodu nových technológií prípadnej ťažby alebo čerpacej skúšky môžu mať samostatne alebo kumulatívne vplyv na životné prostredie.

Poslanci navrhujú tiež rozšíriť okruh dokumentov, na ktoré sa bude vzťahovať povinnosť vykonať hodnotenie v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, resp. zisťovacie konanie. Rozšírenie sa týka návrhov Programov starostlivosti o les (PSL), pri schvaľovaní ktorých nie je účastníkom konania samospráva a ani verejnosť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.