Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2016

OSN úplne pozastavila dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

Organizácia Spojených národov (OSN) oddnes dočasne zastavila všetky dodávky humanitárnej pomoci smerujúce do obliehaných oblastí Sýrie. Rozhodla sa tak v reakcii na nálet, ktorého terčom sa stal v pondelok večer pri severosýrskom meste Aleppo humanitárny konvoj Sýrskeho Červeného polmesiaca.

Informoval o tom dnes hovorca Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Jens Laerke. Pozastavenie všetkých dodávok podľa jeho slov pretrvá až do preskúmania bezpečnostnej situácie v Sýrii. Pondelok Laerke označil "za veľmi čierny deň.. pre humanitárnych pracovníkov na celom svete", uviedla agentúra AP.
      

K leteckému útoku pri Aleppe došlo len niekoľko hodín po tom, ako sýrska armáda ohlásila, že sedemdňové prímerie v Sýrii zlyhalo. Podľa predstaviteľov OSN viezol konvoj pomoc pre 78.000 ľudí v meste Uram al-Kubra, ležiaceho približne 15 kilometrov juhozápadne od Aleppa. Útok zasiahol najmenej 18 z 31 nákladných vozidiel, ako aj sklad Červeného polmesiaca v tejto oblasti.
      

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že konvoj bol zasiahnutý sýrskymi alebo ruskými vojenskými lietadlami. Pri nálete zahynulo najmenej 12 ľudí, prevažne vodičov kamiónov a pracovníkov Červeného polmesiaca. Toto číslo potvrdila aj sýrska dobrovoľnícka skupina prvej pomoci známa ako Biele prilby.
      

Doručenie humanitárnej pomoci do obliehaných zón bolo jednou z kľúčových požiadaviek dohody o týždňovom prímerí, ktorú sprostredkovali USA a Rusko. Obe strany konfliktu sa však obviňovali z porušovania prímeria. Zároveň však avizovali, že dohodu sú ochotné predĺžiť.

Inzercia

Odporúčame

Nezamestnanosť na Slovensku v auguste klesla na 9,43 %

Nezamestnanosť na Slovensku v auguste klesla na 9,43 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v auguste úroveň 9,43 %. V porovnaní s júlom klesla o 0,01 percentuálneho bodu (p. b.), keďže vtedy predstavovala 9,44 %. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka sa znížila o 1,89 p. b., keďže v auguste 2015 predstavovala 11,32 %.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.