KULTUREVUE: Prečo otec Brown strčí do vrecka Sherlocka Holmesa

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo niektorí katolícki intelektuáli píšu kriminálne príbehy?

G.K. Chesterton stvoril svojho dôvtipného otca Browna, Ralph McInerny zas vytvoril neprekonateľný tandem otca Dowlinga s rehoľnou sestrou Stephanie. Určite však existujú aj ďalší. Načo sú však literárnemu svetu ďalší detektívni hrdinovia, ak už existujú také legendy ako Sherlock Holmes alebo Hercule Poirot? A prečo sa katolícky spisovateľ zaoberá príbehmi plnými násilia, zrady a klamstva? Myslím, že prednedávnom som našla aspoň čiastočnú odpoveď.

Ak si ešte stále myslíte, že postavičky ako Sherlock Holmes a Hercule Poirot sú neprekonateľnými hviezdami fiktívneho detektívneho neba, možno po stretnutí s otcom Brownom alebo otcom Dowlingom zmeníte svoj názor. Zdá sa totiž, že ani v prípade týchto katolíckych kňazov neexistuje páchateľ, ktorý by dokázal konkurovať sile ich intelektu. Nenápadný a podsaditý katolícky kňaz menom Brown a ďalší katolícky kňaz Frank Dowling so šarmantne odvážnou rehoľnou sestrou Stephanie prídu rovnako hladko na stopu aj tomu najsofistikovanejšiemu páchateľovi ako ich profesionálni kolegovia. Aj keď títo katolícki pátrači riešia ošemetné kriminálne prípady vo svojom voľnom čase, zdá sa, že Chesterton a McInerny ich stvorili práve preto, aby túto „bokovku“ vykonávali tak trochu ako svoje povolanie alebo lepšie povedané poslanie.

„Príbehy otca Browna a Dowlinga sú príbehmi plnými hľadania, no nie páchateľa, ale hriešnika.“ Zdieľať

Na rozdiel od Sherlocka a Hercula, pre ktorých je hľadanie páchateľa príjemným intelektuálnym cvičením a prispením k spravodlivosti, riešia obaja kňazi čosi, čo Sherlocka a Hercula ani len nenapadne. Na pozadí jednej uzavretej tragédie spáchaného zločinu sa snažia predísť tragédii oveľa väčších a dlhodobejších dôsledkov – tragédii zatratenej ľudskej duše páchateľa. Z každého príbehu týchto dvoch duchovných a detektívnych kolegov je jasné, že páchateľovi sú na stope nielen kvôli tomu, že si tak žiada spravodlivosť, ale zvlášť kvôli tomu, že ich duša potrebuje rýchlu pomoc. Nespočetné množstvo príbehov otca Browna a Dowlinga končí konštatovaním: „Jenom otec Brown se hodiny a hodiny procházel po zasněžených kopcích pod hvězdami s vrahem, a nikdo se nikdy nedozví, co si povídali.“

Príbehy otca Browna a Dowlinga sú tak príbehmi plnými hľadania, no nie páchateľa, ale hriešnika. Nie odsúdenia, ale odpustenia. Sú to detektívne príbehy, ktoré na svojom konci príbeh neuzatvárajú, ale skôr začínajú. Takmer nepočuteľne, no predsa rozprávajú príbeh o pomoci a premene. Duševnej a duchovnej.

Vyskúšajte si ich niekedy prečítať, možno vás tiež (trochu) premenia...

Lucia Pápayová
Autorka je právnička.

Foto: archív

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo