Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2016

Premiér Fico kritizoval učiteľov, pýta sa, prečo neprotestovali v lete

Premiér Robert Fico skritizoval učiteľskú iniciatívu, ktorá je za aktuálnym štrajkom pedagógov. Považuje ju za nelegálnu. "Dva mesiace boli doma, aj títo páni z Bratislavy, a prvé, čo urobili 4. septembra, je, že prišli do práce a ohlásili štrajk. Prečo nepracovali cez letné prázdniny a prečo neprotestovali cez leto?," povedal v rozhovore pre denník Nový Čas.

Šéf kabinetu poukázal na to, že učiteľom sa zvyšovali platy najviac zo všetkých. V ďalších troch rokoch im majú narásť o 24 percent. "Čo by, preboha, za to dali iní, keby mohli povedať, že majú zákonom garantované 24-percentné zvýšenie platu. My plníme to, čo sme sľúbili, teraz v septembrovej výplate by mali vidieť prvé šesťpercentné zvýšenie," skonštatoval Fico pre Nový Čas.
     

Iniciatívu učiteľov považuje za nelegálnu. Zdôvodňuje to tým, že ide mimo kolektívneho vyjednávania. "Treba tiež povedať, že oficiálne školské odbory sa k tomu nepridali. Pri všetkej úcte k učiteľom, ak by sme ich úväzky rozdelili na ten plat, tak zistíme, že ich hodinová mzda je naozaj veľmi zaujímavá. Každý chce viac, každý," zhrnul Fico.
   

Podľa poslanca Národnej rady SR Branislava Gröhlinga (Sas) je kritika štrajku, ak má vládu školstvo za svoju prioritu, učiteľov poľutovaniahodná. Gröhling tiež považuje za nespravodlivé argumentovať mýtom, že učitelia boli cez leto doma. "Táto informácia je klamlivá a premiér ako človek, ktorý je v politike už desiatky rokov, by mal vedieť, že aj počas prázdnin sú učitelia povinní chodiť do práce," uviedol poslanec. 
      

Rovnako pýtať sa "prečo neprotestovali cez leto" označil za absurdné. Podotkol, že počas leta neprebieha výučba a protest alebo štrajk by vôbec nemal zmysel. "Od premiéra, ktorému oblasť školstva leží na srdci, by sme očakávali namiesto kritiky snáh učiteľov radšej vecné vyjadrenie k problémom nášho školstva, napríklad meranie výsledkov školstva, kvalita vzdelávania, príprava učiteľov na povolanie, alebo aj otázka prestarnutia učiteľského zboru, vďaka ktorému sa mzda učiteľov na Slovensku javí v priemere vyššia," uzavrel Gröhling.
      

Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a navýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl. Ak situácia ostane rovnaká, v štrajku chce Iniciatíva slovenských učiteľov pokračovať.
      

Minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) už na avizovaný štrajk učiteľov reagoval tým, že pedagógom sa od septembra zvyšujú platy. Plavčan taktiež avizoval, že ho v tomto roku ešte čakajú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) o zvyšovaní platov učiteľov v roku 2017.

 

Inzercia

Odporúčame

Viacerí vysokopostavení konzervatívci podporujú "tvrdý brexit"

Viacerí vysokopostavení konzervatívci podporujú "tvrdý brexit"

Viacerí vysokopostavení členovia britskej vládnej Konzervatívnej strany podporujú novú lobistickú skupinu, ktorá presadzuje tzv. tvrdý brexit a chce presvedčiť premiérku Theresu Mayovú, aby opustila spoločný európsky trh. Uviedli to dnes britské médiá, ktoré cituje agentúra Reuters.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.