Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. september 2010

GLÓBUS: Mexickí biskupi čelia silnejúcej homosexuálnej kultúre

V Mexiku tamojší katolícki biskupi zvádzajú tvrdý boj so silnejúcou homosexuálnou kultúrou. Nedávno zverejnili dokument, v ktorom odmietajú rozhodnutie Najvyššieho súdu umožňujúce homosexuálnym párom adoptovať si deti. Otvorené vyhlásenie Konferencie biskupov Mexika nesie názov Zodpovednosť a slobod...

V Mexiku tamojší katolícki biskupi zvádzajú tvrdý boj so silnejúcou homosexuálnou kultúrou. Nedávno zverejnili dokument, v ktorom odmietajú rozhodnutie Najvyššieho súdu umožňujúce homosexuálnym párom adoptovať si deti.

Otvorené vyhlásenie Konferencie biskupov Mexika nesie názov Zodpovednosť a sloboda vyjadrovania, právo každej osoby. Napriek rešpektu voči štátnym inštitúciám biskupi vyjadrujú jasný nesúhlas s nedávnym rozhodnutím Najvyššieho súdu. „Myslíme si, že postavenie týchto zväzkov na rovnakú úroveň s manželstvom je neúctivé voči samému základu manželstva medzi mužom a ženou, ako to vyjadruje článok 4 ústavy, ako aj voči zvykom a samotnej kultúre, ktorá nás spravovala po stáročia.”

Biskupi ďalej pomenúvajú problémy mexickej spoločnosti ako sú nedostatok bezpečia, násilie, korupcia, nezamestnanosť... Volajú po tom, aby nastal koniec všetkým možným predsudkom a vylučovaniu zo spoločnosti, aby Mexiko bolo transparentnou krajinou, ktorá správne prežíva demokratické slobody založené na transcendentných hodnotách. „Ako pastieri Božieho ľudu a bratia všetkých, voláme veriacich modliť sa k Panne Márii Guadalupskej za rozhodnutia našich lídrov a za deti, ktoré nemajú hlas, no ktoré majú právo na rodinu, ktorá môže byť pre ne príkladom cností.”

Súd vs. rodina 9:2

Agentúra Catholic News Agency (CNA) považuje nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu v Mexiku za poslednú kvapku v pohári. Začalo to uzákonením registrovaných partnerstiev v Mexico City, potom Najvyšší súd uznal, že páry rovnakého pohlavia „zosobášené” v Mexico City sú platne zosobášené vo všetkých 31 štátoch Mexika, ba dokonca aj v tých, ktoré ešte nelegalizovali zväzky rovnakého pohlavia, aby nakoniec 16. augusta súd priznal homosexuálom aj právo adopcie, píše CNA.

„Muž nemôže oplodniť muža a žena nemôže oplodniť ženu bez ohľadu na to, čo povie Najvyšší súd.”
Felipe Arizmendi, mexický biskup
Zdieľať

Jedenásť najvyšších sudcov rozhodlo v pomere 9 ku 2, že keď boli schválené registrované partnerstvá, bolo by diskriminujúce považovať ich za „menej schopné rodičovských povinností” ako v prípade heterosexuálnych párov, uvádza CNA. Podľa biskupa Felipeho Arizmendiho zo San Cristobalu budú katolíci naďalej obraňovať manželstvo ako stály zväzok medzi jedným mužom a jednou ženou. Dôvodom na takúto obranu nie je podľa Arizmendiho len viera, ale aj argumenty rozumu: „Muž nemôže dopĺňať či oplodniť muža, žena nemôže doplniť či oplodniť ženu, bez ohľadu na to, čo povie Najvyšší súd.”

Inzercia

Tyrania práv

Ku hlasu biskupov sa pridáva aj Mexický inštitút pre sexuálnu orientáciu, ktorého riaditeľom je Oscar Rivas. V stanovisku vydanom touto organizáciou sa píše, že súd „ignoroval situáciu veľkej časti našej spoločnosti, ktorá je presvedčená, že manželstvo musí byť medzi jedným mužom a jednou ženou a že adopcia je právo detí, nie rodičov”.

„Najvyšší súd opäť raz prijal nespravodlivé rozhodnutie podporené kánonmi politickej korektnosti,” lakonicky konštatoval v rozhovore pre agentúru Zenit historik a právny expert Jorge Traslosheros Hernández z Universidad Nacional Autónoma de México. Podľa neho ľudia kedysi chápali, že „deti neexistujú preto, aby uspokojili túžby či potreby dospelých, nehľadiac na to, ako sa môžu tieto túžby a potreby zdať legitímnymi či oprávnenými”.

Hernández sa domnieva, že posledné rozhodnutie Najvyššieho súdu opätovne potvrdzuje vznik tyranie údajných práv, ktoré na úkor spoločnosti privilegujú vyvolené skupiny osôb. “Homosexuálne páry budú mať exkluzívne privilégium práva na adopciu a ktokoľvek im ho odoprie, môže byť obvinený z diskriminácie z dôvodu sexuálnej preferencie.” Dôkazom týchto slov je obvinenie dvoch mexických kardinálov, ktorí protestovali proti registrovaným partnerstvám, z netolerancie.

Spracoval
Matúš Demko

Odporúčame

RECENZIA: Naučiť ateistov trpezlivosti

RECENZIA: Naučiť ateistov trpezlivosti

Veriaci a ateisti si často nerozumejú a občas si k sebe nevedia nájsť cestu. Aj neveriaci človek si však občas položí otázku, či Boh existuje alebo ako by sa zmenil jeho život, ak by uznal Božiu existenciu. Styčné body medzi ateizmom a kresťanstvom ilustruje aj kniha Tomáša Halíka Vzdáleným nablízku...

Arcibiskup Zvolenský: Bez návratu k Bohu sa tragédie budú opakovať

Arcibiskup Zvolenský: Bez návratu k Bohu sa tragédie budú opakovať

BRATISLAVA – Keď sme doteraz počuli o nešťastí a brutalite veľkého rozsahu, spravidla to bola správa zo zahraničia, od pondelka to žiaľ už neplatí. Týmito slovami začal homíliu počas zádušnej omše za obete pondelkovej masakry v Devínskej Novej Vsi bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Už nie...