Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2016

Viacerí vysokopostavení konzervatívci podporujú "tvrdý brexit"

Viacerí vysokopostavení členovia britskej vládnej Konzervatívnej strany podporujú novú lobistickú skupinu, ktorá presadzuje tzv. tvrdý brexit a chce presvedčiť premiérku Theresu Mayovú, aby opustila spoločný európsky trh. Uviedli to dnes britské médiá, ktoré cituje agentúra Reuters.

Nová skupina s názvom Odísť znamená odísť (Leave means Leave) pod vedením realitného investora Richarda Tica, bude tlačiť na Britániu, aby prerušila všetky väzby s Európskou úniou (EÚ). Tice tvrdí, že práve tým vláda splní želania Britov, ktorí v júnovom referende hlasovali za vystúpenie svojej krajiny z Únie.
      

"Žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda," cituje Tica nedeľník Sunday Telegraph. Británia by sa podľa neho mala stiahnuť z jednotného európskeho trhu dokonca aj v prípade, že sa jej nepodarí uzavrieť s EÚ žiadnu alternatívnu obchodnú dohodu. Nedeľník napísal, že tento názor podporuje bývalý minister spravodlivosti Dominic Raab a ďalší vysokopostavení konzervatívci.
      

Od júnového referenda oba tábory v Británii - odporcovia aj stúpenci brexitu, sformovali lobistické skupiny, ktoré presadzujú buď "mierny brexit", teda udržanie tesných zväzkov s Úniou, alebo tvrdú verziu brexitu.
      

Skupina Otvorená Británia, ktorá bola proti brexitu, zase argumentuje, že odchod z EÚ bez dohody o voľnom obchode "je najväčšou hrozbou pre britskú ekonomiku".
      

Premiérka Mayová nastúpila na svoj post až po referende, keď jej predchodca David Cameron v reakcii na výsledok hlasovania rezignoval.    Mayová odložila aktiváciu článku 50, čiže oficiálne spustenie procesu vystúpenia z EÚ, na začiatok budúceho roka. Ako dôvod uviedla, že potrebuje zostaviť tím vyjednávačov a sformovať vyjednávanie pozície Británie. No skôr ako sa jej podarilo splniť tieto úlohy, ju zastihli rozpory vo vládnej strane v otázke budúcich vzťahov s EÚ.
      

Nicky Morgan, bývalý konzervatívny minister školstva, v tejto súvislosti vyhlásil, že rozkolu v strane sa nedá vyhnúť. Časť tých, ktorí podporovali brexit bude podľa neho vždy tvrdiť, že vláda nepostupuje dosť tvrdo a rýchlo pri rokovaniach. Domnieva sa, že kabinet potrebuje zverejniť svoj plán a povedať, ako ho chce dosiahnuť.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.