Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2016

Hlasovanie do ruskej Štátnej dumy na Ukrajine sprevádzajú aj fyzické útoky

Niekoľko ukrajinských pravicových aktivistov dnes zablokovalo vchod na ruské veľvyslanectvo v Kyjeve, kde je zriadená volebná miestnosť, aby ruskí občania žijúci na Ukrajine mali možnosť odovzdať svoj hlas v dnešných voľbách do ruskej Štátnej dumy, dolnej komory parlamentu.

Medzi demonštrantmi bol aj líder nacionalistickej strany sloboda Ihor Myrošnyčenko, ktorý pred novinármi vyhlásil, že Ukrajina nemala dovoliť "nepriateľovi a agresorovi, ktorý jej ukradol Krymský polostrov, aby uskutočnil svoje ilegálne voľby na Ukrajine".
      

Na mieste zasahovala ukrajinská polícia, ktorá sa snažila uvoľniť blokádu budovy. Jeden z demonštrantov pritom na políciu zaútočil. Tá ho zatkla.
      

Podľa agentúry TASS sa jeden z ruských občanov, ktorý chcel na veľvyslanectve hlasovať, stal tiež terčom fyzického útoku.  Polícia útočníka zatkla. Ďalšou obeťou útoku fyzického útoku pred veľvyslanectvom bol Ukrajinec, ktorý len do volebnej miestnosti sprevádzal svoju partnerku ruskej národnosti. 
      

Agentúra RIA Novosti citovala vyhlásenie ruského veľvyslanca pre osobitné úlohy Andreja Nesterenka, podľa ktorého situácia vo volebných miestnostiach na Ukrajine "nie je jednoduchá". Ubezpečil, že sa prijímajú dodatočné opatrenia na ich zabezpečenie. 
      

V noci na sobotu skupina radikálov zaútočila na budovu ruského veľvyslanectva v Kyjeve dymovnicami a tzv. zábavnou pyrotechnikou. Veľvyslanectvo následne zaslalo protestnú nótu na ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.
      

Ukrajinské vedenie po tomto incidente uviedlo, že v súvislosti s ruskými voľbami na Ukrajine budú ruské diplomatické úrady v Kyjeve a ďalších ukrajinských mestách políciou chránené ako obvykle. Neskôr však informovalo, že v pohotovosti budú policajné posily.

Inzercia

Odporúčame

Summit podľa Fica splnil účel a ukázal,že EÚ je nenahraditeľný projekt

Summit podľa Fica splnil účel a ukázal,že EÚ je nenahraditeľný projekt

Neformálny summit európskych lídrov, ktorý sa v piatok konal v Bratislave, splnil podľa premiéra Roberta Fica svoj účel. "Tým bolo ukázať Európskej únii (EÚ), že sme opäť všetci spolu a máme rovnaký názor a vieme, že EÚ je nenahraditeľný projekt v tejto situácii," uviedol v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V Politike. Je presvedčený, že Slovensko ho po logistickej stránke zvládlo perfektne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.