Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2016, 08:57

Veľvyslanci Ruska a USA si navzájom nevypočuli svoje vystúpenia na pôde OSN

 Ruský veľvyslanec v newyorskom sídle OSN Vitalij Čurkin dnes opustil mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady (BR) OSN na protest proti vyhláseniu svojej americkej kolegyne Samanthy Powerovej, ktorá schôdzku zvolanú Ruskom kvôli najnovšej eskalácii situácie v Sýrii označila za trik.

      Schôdzka BR OSN sa dnes konala z iniciatívy Ruska, ktoré návrh na jej zvolanie predložilo po tom, ako lietadlá aliancie vedenej USA v sobotu podvečer zasiahli pozície sýrskej vládnych jednotiek neďaleko mesta Dajr az-Zaur. O život pri tom údajne prišlo 62 vojakov sýrskej armády a ďalších vyše 100 osôb utrpelo zranenia. V dôsledku incidentu hlavné velenie americkej armády pozastavilo nálety proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS/Dáiš) vo východnej Sýrii.
      

Dôvody, ktoré Rusko viedli k zvolaniu schôdzky, si však odmietla vypočuť aj Powerová, ktorá namiesto sledovania Čurkinovho prejavu poskytla novinárom v kuloároch svoje stanovisko k vývoju situácie.
      Americká diplomatka im pripomenula, že Rusko nezvolávalo mimoriadne zasadnutia BR OSN, keď sýrsky režim útočil na opozičné sily alebo odopieral pomoc obkľúčeným mestám a dedinám. Vyhlásila tiež, že Rusko "má ruky od krvi" po tom, ako v Sýrii podniklo vlastné útoky. "Teraz zvolávajú schôdzku. To vážne?" pýtala sa.
      Čurkin, ktorý svoje miesto v sále opustil, keď tam začala hovoriť Powerová, pred novinármi vyhlásil, že ešte nikdy nezažil od americkej delegácie "niečo také bezprecedentné a do neba volajúce". 

      Čurkin citoval Powerovú, ktorá mu údajne povedala, že ju nezaujíma, čo ide povedať, pretože celé zasadnutie je len "trik".
      Ruský diplomat uviedol, že na pôde OSN chcel vyjadriť obavy Ruska ohľadom vývoja v Sýrii. "Je pozoruhodné a - úprimne povedané - aj podozrivé, že Spojené štáty sa rozhodli vykonať tento nálet práve v tomto čase".
      Vyhlásil tiež, že Spojené štáty porušili záväzky vyplývajúce z dohody o prímerí uzavretej pre desiatimi dňami s Ruskom i záväzky, ktoré na seba vzali pri začiatku svojej operácie v Sýrii, keď sýrskemu vedeniu sľúbili, že nebudú útočiť na vládne sily.
      Podľa agentúry RIA Novosti Čurkin vyslovil aj podozrenie, že špirálou destabilizácie by sa USA mohli snažiť skryť fakt, že situáciu v Sýrii nekontrolujú. Pripustil tiež, že zo strany USA mohlo ísť o provokáciu, citovala z jeho vyhlásenia agentúra TASS. Agentúra Interfax napísala, že podľa Čurkina je dohoda o prímerí ohrozená.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami
pred 3 hodinami

Ruský koncern Gazprom ohlásil úplnú trojdňovú odstávku plynovodu Nord Stream 1. Začať by sa mala 31. augusta a trvať by mala do 2. septembra. Z dôvodu „rutinnej údržby“ nepotečie v tomto období cez plynovod žiaden plyn smerom do Nemecka, uviedol Gazprom. (tasr)

pred 3 hodinami

„Keď si vláda a ministri neplnia túto robotu, my lekári v nemocniciach, ktorí sme pri pacientoch, máme povinnosť sa o nich postarať, a preto nemáme inú možnosť ako tlačiť na vládu, aby si konečne robila svoju prácu. Žiaľ, inú možnosť po desiatich mesiacoch rokovania ako podať hromadné výpovede nemáme,“ povedal šéf lekárskych odborov Peter Visolajský po predstavení návrhu vlády o zvyšovaní platov lekárov a záchranárov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.