Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2016, 16:22

Agentúra Standard & Poor's ocenila ekonomickú politiku Orbánovej vlády

Ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) zlepšila úverový rating Maďarska, pričom poukázala na pozitívny vývoj v ekonomike aj vo fiškálnej oblasti. Výhľad ponechala stabilný, čo znamená, že v dohľadnej budúcnosti by sa rating meniť nemal. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

      S&P oznámila, že rating Maďarska zvýšila o jeden stupeň z BB+ na BBB-, čím ho vrátila do investičného pásma. Podľa agentúry sa situácia vo fiškálnej oblasti, ako aj v oblasti hospodárskeho rastu od roku 2008, keď maďarská vláda požiadala Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF) o pomoc, výrazne zlepšila. Maďarská vláda pritom v roku 2010 spustila neortodoxnú ekonomickú politiku, na čo ratingové agentúry reagovali znížením ratingu krajiny do špekulatívneho pásma.
      

S&P zároveň zlepšila prognózu vývoja maďarskej ekonomiky v najbližších rokoch. Ako uviedla, do konca roka 2019 by mala ekonomika Maďarska rásť ročne v priemere o 2,5 %. V predchádzajúcej prognóze uvádzala priemerný ročný rast na úrovni 2 %.
      Prvou agentúrou, ktorá ocenila ekonomickú politiku vlády Viktora Orbána a posunula rating do investičného pásma, bola v máji ratingová agentúra Fitch. Tretia z hlavnej trojky svetových ratingových agentúr Moody's zatiaľ stále drží rating Maďarska v neinvestičnom pásme. Nie je však vylúčené, že sa to zmení v novembri, keď Moody's bude rating krajiny opätovne prehodnocovať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Počasie: Polooblačno až oblačno, miestami prechodne až zamračené. Ojedinele dážď alebo prehánky. Na hrebeňoch Tatier sneženie. Veľmi teplo. Denná teplota 12 až 18 stupňov. (shmú)

pred 10 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 10 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

pred 11 hodinami

Právnik Vasilij Dubkov, ktorý zastupoval Alexeja Navaľného, bol v utorok v Moskve nakrátko zadržaný. Informovali o tom ruské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Dubkov neskôr pre nezávislý spravodajský server Verstka povedal, že bol prepustený na slobodu. Dôvod nekomentoval, ale označil to za marenie svojej advokátskej činnosti. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.