Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2016

Do tureckej ofenzívy proti IS v Sýrii sa zapájajú aj Američania

Príslušníci špeciálnych operačných síl USA poskytujú v malom počte podporu tureckým armádnym jednotkám a sýrskym opozičným bojovníkom pri ofenzíve, ktorú vedú na severe Sýrie proti militantom Islamského štátu (IS). V piatok o tom informovali americkí predstavitelia, ktorých citovala agentúra AP.

Hovorca ministerstva obrany USA Jeff Davis uviedol, že Američania radia a inak pomáhajú tureckým vojakom zabezpečujúcim "čistenie" územia medzi sýrskymi pohraničnými mestami Džarábulus a ar-Ráí. Zdôraznil, že ide o región, ktorý je "strategicky dôležitý" pre operácie IS.
      

Podľa ďalšieho hovorcu amerického rezortu obrany Adriana J.T. Rankine-Gallowaya táto teroristická organizácia stráca prístup k sýrsko-tureckej hranici, čo znamená prerušenie "rozhodujúcich zásobovacích trás" tvoriacich spojenie s obsadenými časťami Sýrie a Iraku vrátane mesta Rakka, považovaného za hlavné centrum samozvaného kalifátu IS.
      

"Sme potešení, že Turecko uskutočňuje takto rozhodnú a strategicky významnú akciu, ktorá pomôže nášmu úsiliu," vyjadril sa hovorca Bieleho domu Josh Earnest.
      

Informácie o najnovšej spolupráci medzi USA a Tureckom prichádzajú po tom, ako vzťahy medzi týmito členmi NATO poznačilo napätie v súvislosti s pozadím júlového pokusu o zvrhnutie tureckej vlády a nejednotným prístupom k milíciám sýrskych Kurdov, ktoré Washington na rozdiel od Ankary podporoval v predošlých bojoch proti IS. Podľa AP ide o prvý prípad, keď americkí vojaci vykonávajú podporné úlohy v Sýrii po boku tureckých kolegov.
      

Davis neprezradil, koľko Američanov slúži v Sýrii spolu s Turkmi, iné zdroje však ich počet odhadli na niekoľko desiatok. Prezident USA Barack Obama už dávnejšie rozhodol o vyslaní približne 300 amerických vojakov na územie Sýrie, kde majú poskytovať výcvik, poradenstvo a inú pomoc v rámci boja proti IS.

Inzercia

Odporúčame

Iračania, ktorí ušli z Česka do Nemecka, utiekli i odtiaľ - do Maďarska

Iračania, ktorí ušli z Česka do Nemecka, utiekli i odtiaľ - do Maďarska

Irackí kresťania, ktorí odmietli azyl v Česku a utiekli do Nemecka, vymýšľajú, ako zostať v Európe. Napriek tomu, že súd v Drážďanoch ich argumenty na azyl neuznal a nariadil ich deportáciu, svojho sna sa nechcú vzdať. Ako v noci nadnes napísal spravodajský server Mladej fronty (MF) DNES, podľa informácií tohto denníka ušli Iračania do Maďarska, kde sa môžu vydávať za nových, len teraz prišlých utečencov a znova sa pokúsiť o azyl v Nemecku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.