Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2016

Iračania, ktorí ušli z Česka do Nemecka, utiekli i odtiaľ - do Maďarska

Irackí kresťania, ktorí odmietli azyl v Česku a utiekli do Nemecka, vymýšľajú, ako zostať v Európe. Napriek tomu, že súd v Drážďanoch ich argumenty na azyl neuznal a nariadil ich deportáciu, svojho sna sa nechcú vzdať. Ako v noci nadnes napísal spravodajský server Mladej fronty (MF) DNES, podľa informácií tohto denníka ušli Iračania do Maďarska, kde sa môžu vydávať za nových, len teraz prišlých utečencov a znova sa pokúsiť o azyl v Nemecku.

Irackí kresťania, ktorí našli v ČR azyl a okolo ktorých sa tento rok vo februári rozohrala kauza "premaľovaný kravín", utekajú teda ďalej. Podľa zistení MF DNES časť rozvetvenej rodiny Batto odišla z Nemecka do Maďarska. 
      

Táto prekvapujúca voľba môže mať prostý dôvod: Maďarsko je hraničnou krajinou Schengenu a oni sa chcú vydávať za novoprišlých utečencov a pokúsiť sa v Nemecku pod inou identitou znova získať azyl.
      

"Zbalili si veci a rozprávali, že odídu do Maďarska. Aby sa vyhli deportácii na hranice a aby sa vyhli rozhodnutiu úradov," hovorí Omar Aljbory, mladík, ktorý s rodinou dlhé mesiace žil v utečeneckom tábore v Drážďanoch.
      

Podobne popisujú odchod rodiny z utečeneckého tábora aj ďalší dvaja imigranti z tábora, s ktorými MF DNES hovorila. Tomu, že sú v Maďarsku, napovedá i fotografia z nádražia a z centra Budapešti, ktorú na niekoľko hodín dali Iračania na sociálnu sieť Instagram a videl ju reportér tohto českého denníka.
      

Hovorkyňa pražského ministerstva vnútra Hana Malá pre MF DNES potvrdila, že nemecké úrady nevedia, kde sa niekoľko členov irackej rodiny nachádza, a preto nemôžu byť deportovaní.
      

Podľa muža, ktorý presídlenie Iračanov do ČR koordinoval, im pokus oklamať maďarských úradníkov však zrejme nevyjde. "Je to naivný scenár, pretože niekoľkokrát po prílete im boli odobrané odtlačky prstov, ale môžu v tom vidieť teoretickú šancu," popisuje podľa MF DNES predstaviteľ nadácie Generace 21.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.