Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. september 2016

Na rozdiel od Veľkej Británie my vieme, čo chceme, tvrdí Fico

Rokovania s Veľkou Britániou po referende o vystúpení z EÚ musia viesť k stavu, kedy bude jasné, že sa oplatí byť členom únie. Po dnešnom neformálnom summite lídrov 27 krajín na Bratislavskom hrade to uviedol predseda vlády SR Robert Fico.

"Toto sme schopní dosiahnuť. Na rozdiel od Veľkej Británie vieme, čo chceme. Naše stanovisko je jasné a bude okamžite použité, keď bude aplikovaný článok 50 Lisabonskej zmluvy," povedal Fico s tým, že EÚ chce mať s Veľkou Britániou naďalej dobré vzťahy.

Podľa Fica však odmietame politiku, že si niekto bude vyberať to najlepšie z torty, ktorá je na stole. "Ak niekto má záujem o výhody EÚ, musí garantovať všetky slobody, ktoré sú pre EÚ dôležité," zdôraznil. Slovenský premiér pripomenul, že vo Veľkej Británii pracuje asi 70.000 Slovákov.

"Nemôžem sa zbaviť dojmu, že rokovania o vzájomnom vysporiadaní vzťahov by mohli viesť v budúcnosti k vytvoreniu zamestnancov druhej kategórie. Cítim minimálne za krajiny V4, že toto bude kruciálny bod pre nás pri vyjednávaní. Nemôžeme dovoliť, aby výsledok britského referenda smeroval k tomu, že naši ľudia by mali mať vo Veľkej Británii druhoradé postavenie len preto, aby sa naplnili politické ciele a ambície vyvolané týmto referendom. V tomto bude postoj krajín V4 nekompromisný," uistil.

Predseda Európskej rady Donald Tusk podotkol, že brexit nebol hlavnou témou dnešného neformálneho summitu. "Potvrdili sme našu pozíciu, že kým to nebude notifikované, nezačnú žiadne rokovania. Nie je to nič, čo je namierené proti Veľkej Británii. Musíme však chrániť záujmy EÚ. Musíme počkať na formálnu žiadosť o aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy," zopakoval Tusk.

Šéf Európskej rady tiež interpretoval odkaz Veľkej Británie, že k aktivácii spomínaného článku nedôjde skôr ako v januári alebo vo februári 2017. "Toto musíme rešpektovať," dodal.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.