Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2016, 14:38

Britský inštitút upozornil, že migranti sa do Európy dostávajú i tajnými trasami

Podľa predpokladov by do Európy tento rok po dobre známej trase cez Stredozemné more malo doraziť okolo 330.000 migrantov, ale počet žiadostí o udelenie azylu môže dosiahnuť až 890.000, upozornil britský britský think-tank Overseas Development Institute

Státisíce prisťahovalcov sa dostávajú do Európy po málo známych "tajných" trasách, ktoré sa používajú, odkedy niektoré štáty robia na svojich hraniciach prísnejšie kontroly. Informoval o tom dnes v Londýne britský think-tank Overseas Development Institute (ODI).
      Podľa predpokladov by do Európy tento rok po dobre známej trase cez Stredozemné more malo doraziť okolo 330.000 migrantov, ale počet žiadostí o udelenie azylu môže dosiahnuť až 890.000, upozornil ODI.
     

 Rozdiel medzi očakávaným počtom žiadostí a počtom registrovaných imigrantov - viac ako 550.000 osôb - podľa ODI svedčí o tom, že o trasách, ktorými sa do Európy vydávajú mnohí ľudia, sa vie len veľmi málo.
      Títo utečenci a migranti totiž cestujú do Európy rozličnými tajnými trasami a spôsobmi: niektorí po pevnine skrytí v autách, iní lietadlami s falošnými dokladmi alebo už neplatnými vízami, uviedol britský inštitút. Podľa neho ľudia zo Sýrie tvoria len tretinu z týchto migrantov. Väčšina migrantov pochádza zo stredne prosperujúcich krajín.

      Podľa ODI by vlády európskych štátov mali prejsť od dôrazu na kontrolu a odrádzania od migrácie k pragmatickému a efektívnemu prístupu, vďaka ktorému by situáciu lepšie zvládli.
      ODI tiež nalieha na vlády európskych štátov, aby posilnili vzájomnú spoluprácu a prijali viac právnych nástrojov, ktorými by prílev utečencov a migrantov mohli monitorovať a riadiť efektívnejšie.
      "Odstrašujúce opatrenia a pohraničné kontroly sú drahé a zväčša neúčinné," konštatoval vo svojej správe ODI. Spresnil, že kontroly na hraniciach v mnohých prípadoch viedli len k presmerovaniu utečencov a migrantov na iné, alternatívne "tajné" trasy.
      Vlani podľa ODI dorazilo do Európy po mori asi 1,1 milióna migrantov. Žiadosť o azyl podalo 1,7 milióna osôb. Počet migrantov sa tento rok znížil po uzavretí dohody medzi EÚ a Tureckom, ako aj v dôsledku ďalších bilaterálnych zmlúv týkajúcich sa migrantov, uviedla vo svojej správe agentúra DPA.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Krajniak odkazuje progresívcom

Vy, eko-bio-raw progresívci robíte presne to, čo robili totalitní komunisti

„Antifašisti ste iba vtedy, keď sa vám to hodí," napísal na adresu liberálov, progresívcov a „červených denníkov" podpredseda Sme rodina.

PROGRESÍVCI, LIBERÁLI, ČERVENÉ DENNÍKY, KEĎ UŽ TAK PRINCIPIÁLNE BOJUJETE PROTI FAŠIZMU, ODPOVEDZTE MI NA JEDNU...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Pondelok 8. augusta 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.