Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2016, 14:31

Summit: SaS podporuje vznik európskej armády

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje vznik európskej armády. Tá by v spoločných operáciách spolupracovala s NATO, ale mohla by konať aj individuálne. Uviedol to podpredseda SaS Ľubomír Galko v súvislosti s dnešným neformálnym summitom lídrov Európskej únie v Bratislave

      "Vývoj politickej situácie v blízkosti hraníc EÚ poskytuje silné dôkazy o tom, že európska bezpečnosť má nadnárodný rozmer. Preto európske integračné úsilie treba namieriť do oblasti zahraničnej politiky, obranných stratégií a vytvorenia vojenských spôsobilostí," povedal Galko. Európska únia je bez vojenskej opory podľa neho "obrom na hlinených nohách".
      

SaS považuje európsku bezpečnosť za jedinečnú príležitosť na posilnenie európskej súdržnosti a eliminovanie odstredivých síl. "Bolo by žiaduce, aby bratislavský summit priniesol v tejto súvislosti pokrok," doplnil predseda SaS Richard Sulík, ktorý je zároveň za zrušenie rotujúceho predsedníctva. Europoslanec naznačuje plytvanie peniazmi aj ľudskými zdrojmi. "SaS sa zasadzuje za zvýšenie efektívnosti riadenia EÚ," zdôraznil.
      Od dnešného predsedníctva by očakával konkrétnejšie postoje k utečeneckej kríze. Oceňuje, že v Európskej únii konečne panuje zhoda aspoň v tom, že vonkajšie hranice nemôžu byť deravé ako ementál. "Lídri sa však vyhýbajú konkretizovať, aké vecné a najmä právne nástroje má mať európska pohraničná stráž k dispozícii, aby zabránila ilegálnej migrácii. Je najvyšší čas poctivo odpovedať na tieto otázky," zdôraznil Sulík.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 24 minútami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)

pred 2 hodinami

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.