Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2016

Slovensko sa v ekonomickej slobode zlepšilo, umiestnilo sa na 39. mieste

Rebríček zostavilo takmer 100 mimovládnych organizácií z celého sveta združených pod hlavičkou Economic Freedom Network pod vedením kanadského Fraser Institute, zo Slovenska sa zúčastnila Nadácia F. A. Hayeka.

Ekonomicky najslobodnejšou krajinou na svete zostáva podľa najnovších výsledkov Indexu ekonomickej slobody Hongkong. Slovenská republika sa umiestnila na 39. mieste spomedzi 159 porovnávaných krajín.

Rebríček zostavilo takmer 100 mimovládnych organizácií z celého sveta združených pod hlavičkou Economic Freedom Network pod vedením kanadského Fraser Institute. Slovenským partnerom pri zverejňovaní Indexu je Nadácia F. A. Hayeka.

Ekonomická sloboda tak bola podľa rebríčka na Slovensku porovnateľná napríklad s Panamou, ktorá je na 37. priečke či so Švédskom, ktoré je na 38. priečke. "Rating ekonomickej slobody Slovenska dosiahol 7,45 bodu z desiatich možných," priblížil Martin Lindák z Nadácie F. A. Hayeka.

Rating ekonomicky najslobodnejšieho Hongkongu pritom dosiahol 9,03 bodu. "Hodnotenie Slovenska sa oproti poslednému porovnávanému roku zlepšilo o 0,15 bodu, čo sa prejavilo rastom o sedem miest v porovnaní s predošlým rokom," doplnil Lindák.

Najlepšie umiestnenie dosiahlo Slovensko podľa jeho slov v oblasti menovej stability, kde dosiahlo 9,81 bodu a umiestnilo sa na 3. priečke spomedzi všetkých 159 štátov hodnotených v rebríčku. Vysoké bodové hodnotenie získalo Slovensko aj za slobodu medzinárodného obchodu, a to 8,52 bodu a skončilo na 7. mieste. Slovensko sa rovnako zlepšilo aj v oblasti regulácie, kde dosiahlo 7,29 bodu a 70. miesto. "Tu treba zdôrazniť, že pri rozmenení na drobné, napríklad v oblasti regulácie podnikania sme na 150. mieste zo 159 krajín," opísal Lindák.

Napriek celkovému zlepšeniu sa však našli aj oblasti, kde sa Slovensko medziročne zhoršilo. "Týmito oblasťami boli napríklad veľkosť štátu v ekonomike, kde sme dosiahli 6,09 bodu a 97. miesto a v oblasti justície a ochrany vlastníckych práv, kde Slovensko dosiahlo 5,56 bodu a 74. miesto," vymenoval.

Index ekonomickej slobody každoročne porovnáva 42 rozličných ukazovateľov v piatich oblastiach a na ich základe zostavuje rebríček krajín podľa rozsahu ekonomickej slobody v nich. Rebríček vychádza z dostupných údajov porovnateľných pre všetky hodnotené krajiny.

Medzi najslobodnejšie krajiny sa tento rok okrem víťazného Hongkongu zaradili aj Singapur, Nový Zéland, Švajčiarsko, Kanada, Gruzínsko, Írsko či Maurícius alebo Spojené arabské emiráty, Austrália a Spojené Kráľovstvo. Naopak, najmenej slobodnými krajinami sú Líbya a Venezuela.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.