Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2016

Američan Kim bude viesť Svetovú banku aj v druhom funkčnom období

Kimovi nedávno vyslovili podporu dôležití vlastníci Svetovej banky ako USA, Čína, Nemecko a Francúzsko.

Prezident Svetovej banky (SB), 56-ročný Američan Jim Yong Kim, ktorý vedie inštitúciu od roku 2012, zostane na jej čele aj v druhom funkčnom päťročnom období. Informuje o tom APA.

V lehote, v ktorej mohli o funkciu prejaviť záujem iní uchádzači, sa nikto neprihlásil. Lehota sa skončila v stredu (14.9.).

Podľa interných predpisov tejto svetovej inštitúcie sa teraz stretne jej výkonná rada s Kimom a konanie na jeho nové vymenovanie uzavrie do začiatku októbra. V októbri sa bude konať výročné rokovanie inštitúcie. Spolu s ním sa uskutoční aj rovnaké podujatie Medzinárodného menového fondu (MMF). Kimovi nedávno vyslovili podporu dôležití vlastníci SB ako USA, Čína, Nemecko a Francúzsko.

Terajšie funkčné obdobie sa Kimovi skončí v polovici budúceho roku. Jeho pôsobenie v banke nie je bezproblémové. Začiatkom augusta Združenie pracovníkov SB v otvorenom liste ostro kritizovalo svojho šéfa. Uviedli, že v inštitúcii nastala „kríza vedenia“. Takmer 15.000 pracovníkov v liste upozornilo na netransparentnosť v obsadzovaní manažérskych funkcií, slabosť vedenia a mimoriadne silnú prevahu USA.

Tradične sa stáva šéfom Svetovej banky občan Spojených štátov, kým vedúcu pozíciu v MMF obsadzuje Európan. Šéfkou MMF je Francúzka Christine Lagardová. 

Obe inštitúcie boli založené v roku 1944 na medzinárodnej konferencii v americkom letovisku neďaleko Washingtonu Bretton Woods. Vznikli ako súčasť povojnového plánu víťazných mocností stabilizovať svetový finančný a bankový trh.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.