Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2016

Hollande pred summitom navrhol užší kruh rýchlejšie napredujúcich krajín EÚ

Francúzsky prezident spresnil, že ním zamýšľaný užší okruh krajín musí byť menší ako je eurozóna, ktorá má 19 členských štátov, pretože solidarita sa v eurozóne podľa neho narúša.

Oslavy 60. výročia podpísania Rímskych zmlúv, ktoré predstavujú základný kameň zjednocovania Európy, by mali byť príležitosťou pre "združenie sa do užšieho kruhu" členských krajín, ktoré sú pripravené postupovať rýchlejšie v rámci EÚ, a to najmä v oblasti bezpečnosti a obrany.

V rozhovore pre časopis Le Débat to uviedol francúzsky prezident Francois Hollande. Rozhovor bol zverejnený deň pred neformálnym summitom 27 lídrov krajín EÚ v Bratislave, ktorý sa zameriava na otázky budúcnosti únie.

Hollande sa vyjadril pre vytvorenie "užšieho kruhu" alebo predvoja členských krajín, ktoré by sa mali dokázať lepšie brániť, viac investovať a prijímať novú politiku pre vytvorenie pracovných miest pre mladých ľudí.

"Oživenie Európy sa musí spoliehať na obranu, ochranu a bezpečnosť. Pridávam sem i priemysel, ekológiu, životné prostredie, kultúru a vedu. Najbezprostrednejšími prioritami sú však obrana, ochrana hraníc a boj proti terorizmu," opísal Hollande svoj projekt.

Francúzsky prezident bude mať v Bratislave priestor predostrieť svoje vízie o budúcnosti Európy po brexite, rovnako ako ostatní národní lídri. O témach ako bezpečnosť v Európe a boj proti terorizmu sa vo štvrtok, na jednom z posledných predbratislavských bilaterálnych rokovaní, zhodol aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Inzercia

Hollande v rozhovore pre Le Débat upozornil, že v zjednotenej Európe sa treba vrátiť k základnej otázke "Čo je to politická únia?" Podľa jeho slov to nie je len demokratický priestor hodnôt, spoločný trh a mena, ale ide aj o schopnosť brániť sa a mať váhu vo svete.

Francúzsky prezident spresnil, že ním zamýšľaný užší okruh krajín musí byť menší ako je eurozóna, ktorá má 19 členských štátov. Domnieva sa totiž, že solidarita sa v eurozóne narúša.

Zároveň však odmieta návrh na návrat k užšej skupine pôvodných šiestich zakladajúcich krajín Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), pretože to by nemuseli správne pochopiť "susedné a spriatelené krajiny", napríklad Španielsko alebo Portugalsko.

Rímske zmluvy, jeden zo základov neskoršej európskej integrácie, podpísalo 25. marca 1957 v Ríme šesť zakladajúcich krajín EHS: Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Taliansko a Západné Nemecko.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.