Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2016

Poľská premiérka Szydlová: Európsky parlament sa zosmiešňuje

Poľská premiérka Beata Szydlová ostro kritizovala rezolúciu Európskeho parlamentu o dodržiavaní zásad právneho štátu v Poľsku.

Europoslanci sa pri hlasovaní nechali ovplyvniť poľskou opozičnou stranou Občianska platforma (PO), uviedla Szydlová pre televíziu TVN24.

Opozícia chce podľa predsedníčky poľskej vlády takto presadiť svoje politické ciele v Poľsku. "(Európsky parlament) je rukojemníkom týchto politikov. Nechal sa vtiahnuť do hry, ktorá Európsky parlament zosmiešňuje a kompromituje," vyhlásila Szydlová, ktorej vyjadrenie citovala agentúra DPA.

EP v rezolúcii schválenej veľkou väčšinou hlasov vyzval v stredu Poľsko, aby vyriešilo svoju ústavnú krízu do konca októbra, teda v termíne, ktorý mu stanovila Európska komisia. V uznesení tiež konštatoval, že paralýza ústavného súdu v Poľsku ohrozuje demokraciu, základné práva a vládu zákona v krajine.

Brusel okrem iného kritizuje, že národno-konzervatívna poľská vláda odmieta zverejniť a tým správoplatniť viacero rozhodnutí ústavného súdu. Kritici vládu vo Varšave obviňujú, že chce tento súd "odstaviť" ako kontrolný orgán. Samotní sudcovia ústavného súdu vo veci zmien týkajúcich sa svojej inštitúcie rozhodli proti plánom vlády.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.