Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. august 2010

Pri Ground Zero má stáť mešita. Zatiaľ zvoláva len protesty (video)

Dva bloky od miesta, kde spadli newyorské dvojičky, má vyrásť islamské centrum a mešita. Už teraz sa na mieste stretávajú odporcovia aj podporovatelia projektu. V nedeľu bolo pri mieste, kde v troskách Svetového obchodného centra zahynulo 2700 ľudí, rušno. Miesto plánovanej výstavby mešity a islamsk...

Dva bloky od miesta, kde spadli newyorské dvojičky, má vyrásť islamské centrum a mešita. Už teraz sa na mieste stretávajú odporcovia aj podporovatelia projektu.

V nedeľu bolo pri mieste, kde v troskách Svetového obchodného centra zahynulo 2700 ľudí, rušno. Miesto plánovanej výstavby mešity a islamského centra prilákalo ďalšiu vlnu protestujúcich. Polícia dohliadala na 450 odporcov mešity. Vyše dvesto ľudí prišlo, naopak, vyjadriť plánu podporu, píše Examiner.com. Obe skupiny udržali policajti bezpečne od seba.

V pláne, ktorý vyvovála u obyvateľov mesta a najmä pozostalých obetí teroristických útokov nevôľu, je mešita bez minaretov, len dva bloky od miesta, kde stáli mrakodrapy WTC. “Bude tam hľadisko s 500 miestami, plaváreň, športové zariadenia, budú tam prebiehať kurzy varenia,” hovorí pre ABC News Daisy Khan, manželka imána Feisala Abdula Raufa, ktorý je autorom myšlienky islamského centra. V tom majú prebiehať vzdelávacie aktivity a konferecnie. Projekt podporuje prezident Barack Obama aj starosta New Yorku Michael Bloomberg.

K téme:
Samovražda Západu
11. september a sloboda
KOMENTÁR ROKU 2006: 11. september 2001: Je zodpovedný Západ?
Zdieľať

Miesto, na ktorom zabíjali islamskí radikáli, je stále pre Američanov citlivým symbolom. Samotný Obama sa vyjadril, že chápe emócie, ktoré projekt vyvoláva. Odmieta však rovnicu medzi terorizmom a islamom. V podvečer mesiaca ramadán pred moslimskou komunitou povedal, že “moslimovia majú právo praktizovať svoje náboženstvo rovnako ako ktorýkoľvek človek v USA”. To podľa neho zahŕňa aj “právo vybudovať miesto pre bohoslužby a komunitné centrum na súkromnom pozemku v Dolnom Manhattane," cituje ho denník L'Osservatore Romano.

Situácia s islamom je v Spojených štátoch zaujímavá. Moslimovia tvoria v USA len jedno percento populácie, pritom podľa časopisu Time o nich zmýšľa negatívne až 43 percent Američanov. “Obama je moslim, nie je náš,” myslí si podľa výskumu z Pew Center dvadsať percent Američanov. Napomáha tomu aj fakt, že prezident si doteraz nevybral vo Washingtone katolícku farnosť, kde by sa zúčastňoval nedeľných bohoslužieb.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Inzercia

Odporúčame

PROFIL: Historik Milan Ďurica mal 85. narodeniny

PROFIL: Historik Milan Ďurica mal 85. narodeniny

Minulý piatok oslávil slovenský historik a kňaz – salezián Milan Ďurica 85. narodeniny. Profesor Ďurica sa narodil 13. augusta 1925 v obci Krivany (okres Sabinov). Štrnásť rokov pôsobil na Pápežskej saleziánskej univerzite v Turíne – Ríme, 35 rokov na Univerzite v Padove a 12 rokov na Univerzite Kom...

PROFIL: Biskup, ktorý sa postavil Obamovi

PROFIL: Biskup, ktorý sa postavil Obamovi

Má „červený“ indiánsky pôvod a nosí hnedý kapucínsky habit. Patrí medzi najvýraznejších kritikov prvého čierneho prezidenta, ale v zuboch ho majú aj mnohí bieli demokrati. Denverský arcibiskup Charles Chaput prichádza na Slovensko. Arcibiskup Chaput patrí k najvýraznejším postavám amerického episko...