Pri Ground Zero má stáť mešita. Zatiaľ zvoláva len protesty (video)

Dva bloky od miesta, kde spadli newyorské dvojičky, má vyrásť islamské centrum a mešita. Už teraz sa na mieste stretávajú odporcovia aj podporovatelia projektu.

V nedeľu bolo pri mieste, kde v troskách Svetového obchodného centra zahynulo 2700 ľudí, rušno. Miesto plánovanej výstavby mešity a islamského centra prilákalo ďalšiu vlnu protestujúcich. Polícia dohliadala na 450 odporcov mešity. Vyše dvesto ľudí prišlo, naopak, vyjadriť plánu podporu, píše Examiner.com. Obe skupiny udržali policajti bezpečne od seba.

V pláne, ktorý vyvovála u obyvateľov mesta a najmä pozostalých obetí teroristických útokov nevôľu, je mešita bez minaretov, len dva bloky od miesta, kde stáli mrakodrapy WTC. “Bude tam hľadisko s 500 miestami, plaváreň, športové zariadenia, budú tam prebiehať kurzy varenia,” hovorí pre ABC News Daisy Khan, manželka imána Feisala Abdula Raufa, ktorý je autorom myšlienky islamského centra. V tom majú prebiehať vzdelávacie aktivity a konferecnie. Projekt podporuje prezident Barack Obama aj starosta New Yorku Michael Bloomberg.

K téme:
Samovražda Západu
11. september a sloboda
KOMENTÁR ROKU 2006: 11. september 2001: Je zodpovedný Západ?
Zdieľať

Miesto, na ktorom zabíjali islamskí radikáli, je stále pre Američanov citlivým symbolom. Samotný Obama sa vyjadril, že chápe emócie, ktoré projekt vyvoláva. Odmieta však rovnicu medzi terorizmom a islamom. V podvečer mesiaca ramadán pred moslimskou komunitou povedal, že “moslimovia majú právo praktizovať svoje náboženstvo rovnako ako ktorýkoľvek človek v USA”. To podľa neho zahŕňa aj “právo vybudovať miesto pre bohoslužby a komunitné centrum na súkromnom pozemku v Dolnom Manhattane," cituje ho denník L'Osservatore Romano.

Situácia s islamom je v Spojených štátoch zaujímavá. Moslimovia tvoria v USA len jedno percento populácie, pritom podľa časopisu Time o nich zmýšľa negatívne až 43 percent Američanov. “Obama je moslim, nie je náš,” myslí si podľa výskumu z Pew Center dvadsať percent Američanov. Napomáha tomu aj fakt, že prezident si doteraz nevybral vo Washingtone katolícku farnosť, kde by sa zúčastňoval nedeľných bohoslužieb.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo