Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. august 2010

Českému ústavu na vyrovnanie sa s minulosťou šéfuje bývalý katolícky kňaz

Na čelo Ústavu pro studium totalitných režimů (ÚSTR) sa postavil odídenec z kňazského stavu a bývalý hovorca českých biskupov Daniel Herman. Z deviatich uchádzačov ho členovia rady zvolili vďaka jeho dobrej povesti z predchádzajúcich profesií, „silnej vnútornej motivácii“ a rodinnej skúsenosti s kom...

Na čelo Ústavu pro studium totalitných režimů (ÚSTR) sa postavil odídenec z kňazského stavu a bývalý hovorca českých biskupov Daniel Herman. Z deviatich uchádzačov ho členovia rady zvolili vďaka jeho dobrej povesti z predchádzajúcich profesií, „silnej vnútornej motivácii“ a rodinnej skúsenosti s komunizmom i nacizmom.

Do tretice všetko dobré. V to môže dúfať Rada ÚSTR aj všetci, ktorým záleží na riadnom fungovaní ústavu. Český ÚPN totiž v nedávnej dobe zažil kontroverzie v prípade posledných dvoch riaditeľov ústavu. V polovici mája rada len po mesiaci a pol odvolala riaditeľa Jířiho Pernesa. O kroku radu presvedčilo obvinenie z plagiátorstva, na ktoré upozornila študentka Masarykovej univerzity v Brne. Okrem toho týždenník Týden priniesol informáciu o Pernesovom štúdiu na Večernej univerzite marxizmu-leninizmu. Rada o tomto kroku nevedela, keďže bývalý riaditeľ štúdium vo svojom životopise nezmienil.

Podobných nepríjemných prekvapení sa predseda najvyššieho orgánu ústavu Patrik Benda v súvislosti s novým šéfom ústavu nebojí. „U pána Daniela Hermana toto nehrozí. Všetko, čo mohol, na seba vopred ´vykydal´,“ uviedol pre server lidovky.cz Benda. Herman údajne rade povedal aj to, že počas komunizmu musel ako duchovný podpísať súhlas so štátnym zriadením.

Rada navrhla aj odvolanie riaditeľa ÚSTR Zděnka Hazdru, ktorý bol zvolený dočasne namiesto Pernesa. Členom najvyššieho orgánu ústavu sa nepáčilo, že Hazdra odvolal šéfa archívu Ladislava Bukovszkého, aj keď Rada vykonávanie personálnych zmien odporučila nechať až na nového riaditeľa.

Daniel Herman sa v najbližšom čase chce venovať stabilizácii inštitúcie. To, že nie je historikom, nepovažuje za hendikep. „Chápem svoju úlohu ako úlohu stabilizátora, aby odborníci mohli pracovať bez vonkajších rušivých vplyvov,“ povedal v rozhovore pre Český rozhlas. V blízkej dobe pravdepodobne vypíše nové výberové konanie na šéfa archívu, "ktoré bude transparentné, aby nebolo možné hovoriť o akejkoľvek účelovosti".

Inzercia

Vlkov a Švejnarov sekretár

Rodák z Českých Budejovíc po roku štúdia opustil Pedagogickú fakultu z ideologických príčin. Onedlho sa dal na štúdium teológie, ktoré dokončil v roku 1989. Duchovnú službu začal ako kaplán v Tábore. Tá však nemala dlhé trvanie, a tak sa stal zakrátko sekretárom kardinála Vlka. Vzdelanie v oblasti v vzťahu s verejnosťou (PR) získal v Nemecku a v USA. Deväť rokov pracoval ako hovorca Českej biskupskej konferencie. Následne sa presunul do civilného politického priestoru. Od roku 2005 pôsobil v policajnom prezídiu, kde poskytoval etické a duchovné služby a ako vedúci informačnej kancelárie ministerstva kultúry. Pred dvoma rokmi sa stal šéfom kancelárie a hovorcom neúspešného prezidentského kandidáta a ekonóma Jana Švejnara.

Začiatkom roku 2007 požiadal Herman o laicizáciu. Niektorí za týmto krokom videli „vyhorenie“. Český katolícky publicista Jíři Zajíc Hermana bránil a odvolávajúc sa na jeho slová napísal, že rozhodnutie stať sa kňazom bolo u neho motivované do veľkej miery politickým protestom voči režimu, a teda motívy, ktoré ho ku kňazstvu viedli, neboli celkom legitímne a jeho odchod môže byť podľa Zajíca pochopiteľný.

Mária Škvarlová

Foto: radio.cz

Odporúčame

KULTÚRA: Bojovníčka proti Vatikánu zaspieva na Devíne

KULTÚRA: Bojovníčka proti Vatikánu zaspieva na Devíne

Nielen dôveryhodná slza v kultovej piesni Nothing compares 2 U, ale aj odhodlaný boj proti Vatikánu. Speváčka, ktorú ľahko spoznáte na základe týchto dvoch znakov vystúpi v nedeľu na Slovensku. Írka Sinéad O´Connor sa v rámci koncertu Pocta slobode na pódiu vystrieda s Janou Kirschner a Davidom Koll...

PROFIL: Biskup, ktorý sa postavil Obamovi

PROFIL: Biskup, ktorý sa postavil Obamovi

Má „červený“ indiánsky pôvod a nosí hnedý kapucínsky habit. Patrí medzi najvýraznejších kritikov prvého čierneho prezidenta, ale v zuboch ho majú aj mnohí bieli demokrati. Denverský arcibiskup Charles Chaput prichádza na Slovensko. Arcibiskup Chaput patrí k najvýraznejším postavám amerického episko...