Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2016

Transparenty, provokácie aj obštrukcia v pléne by mali byť pokutované

Transparenty, letáky aj mobily by mali zmiznúť z rokovacej sály parlamentu. Poslanci zrejme dostanú časové limity na vystúpenie. Poverení klubom by mali mať 30 minút, ostatní 20. Vedenie parlamentu, ale aj členovia vlády majú mať výnimku a právo hovoriť neobmedzene. Neposlušní poslanci majú dostávať niekoľkotisícové pokuty. Zmeny má zaviesť novela Rokovacieho poriadku Národnej rady SR z dielne koalície, ktorú poslanci 95 hlasmi posunuli do druhého čítania.

"Obmedzenie dĺžky rečníckeho času je bežnou praxou aj v iných európskych demokraciách a je považované za štandardný nástroj parlamentnej rozpravy," argumentujú predkladatelia. Návrh však niektorým poslancom ponecháva výnimku. Neobmedzene by mohli hovoriť poslanci vo funkciách predsedu a podpredsedov parlamentu, a tiež poslanci, ktorí návrh zákona predložia a ktorí ho spravodajcujú.
      

Výnimku má mať aj prezident SR, predsedovia ústavného súdu, najvyššieho súdu, najvyššieho kontrolného úradu, ako aj generálny prokurátor, guvernér Národnej banky Slovenska. Neobmedzené vystúpenia majú mať aj členovia vlády, ktorí by v našom systéme parlamentnej demokracie mali byť parlamentu podriadení.
      

Poslanci by mali prísť aj o možnosť vystúpiť so svojím prejavom k jednému návrhu zákona dvakrát. Po novom by sa mohli hlásiť iba raz, buď písomne alebo ústne. Výnimku majú mať naďalej navrhovateľ zákona, spravodajca a vedenie parlamentu, ale aj členovia vlády či prezident SR, ktorí môžu vystúpiť v pléne kedykoľvek.
      

V rokovacej sále majú byť zakázané transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu. Poslanci by tiež mali mať zákaz robiť fotky, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.
      

Návrh má riešiť aj narúšanie schôdzí. Predsedajúci by mohol urobiť poriadok s neposlušným poslancom. Mohol by ho vykázať z rokovacej sály. Ak neodíde, predsedajúci by mohol prerušiť rokovanie a poslať preč aj ostatných poslancov. Nasledovalo by poslanecké grémium. Výtržnosti, provokácie, inzultácie, iné ohrozenia alebo násilie, ako aj zneužitie rokovania a zámerná obštrukcia by mali byť potrestané. Poslanec, ktorý narúša schôdzu, by mohol dostať pokutu do výšky 2000 eur a pri opakovanom porušovaní pravidiel do 4000 eur.
      

Opozícia s navrhnutými zmenami nesúhlasí, žiadala návrh stiahnuť a pripraviť zmeny spoločne. Bojí sa zneužívania zákona proti opozícii, čo koalícia odmieta. Tá si od zmien sľubuje kultivovanejšie a efektívnejšie schôdze.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.