Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2016

Odbyt na čínskom trhu zvyšuje výrobu nemeckých automobiliek

Čínsky trh bol v auguste pre automobilky Audi, BMW a Mercedes s veľkým náskokom najväčším odbytiskom na svete.

Pred rokom vyvolával u nemeckých výrobcov automobilov obavy vývoj na čínskom trhu. Teraz je situácia celkom iná. Predaj áut v Číne je znovu hnacím motorom domácich automobiliek. Informuje o tom DPA.

Číňania tento rok kúpili už viac ako jeden milión áut luxusnej triedy, ktoré vyrobili Audi, BMW a Mercedes. V auguste bol čínsky trh pre ne s veľkým náskokom najväčším odbytiskom na svete.

Automobilka Audi predala v Číne viac vozidiel ako v celej Európe. Záujem bol o modely A3 a Q3. Dcéra Volkswagenu (VW) zverejnila správu včera v Ingolstadte.

Silno sa minulý mesiac darilo v Číne aj Daimleru, na všetkých trhoch sveta sa predalo 164.000 áut modelov Mercedes-Benz a Smart a medziročne ich obchod vzrástol o vyše 12 %. Dobre sa predávajú aj jeho športové vozidlá a modely novej E-triedy.

Mníchovský BMW za mesiac predal 165.000 BMW a Mini a jeho medziročný rast bol 6 %. Ťažiskom záujmu sa stali športové autá a modely Mini Clubman a Cabrio. V Európe sa predávali aj autá s elektrickým a kombinovaným pohonom. Šéf distribúcie koncernu Ian Robertson včera povedal, že z 1,5 milióna vozidiel predaných za osem mesiacov tohto roka bolo takmer 35.000 s elektrickým alebo hybridným pohonom.

Inzercia

Automobilka Audi predala minulý mesiac 132.000 vozidiel. Bol to iba 3-% medziročný prírastok, čím výrazne zaostala za svojimi domácimi konkurentmi. V Číne bol však vzostup takmer 9-% a predala ich tam vyše 49.000. V Európe sa dosiahol takmer rovnaký výsledok, ale medziročný odbyt stúpol o 6,6 %. Koncern BMW zaznamenal v Číne rast o viac ako 16 % a predaj mercedesov vyletel o štvrtinu na 41.000 vozidiel.

Pomalší rast druhej najsilnejšej ekonomiky sveta v minulom roku silno pribrzdil čínsky trh s osobnými autami. Daňové úľavy, ktoré začali platiť od jesene, ho znovu uviedli do predchádzajúceho tempa. Tento rok stúpa dvojciferne.

Trom hlavným nemeckým automobilkám sa darí aj v Európe. V Nemecku stúpol predaj Audi o 11 %, Mercedesu dokonca o 12 %. Minulý mesiac sa ich zo značiek luxusnej triedy dostalo na cesty najviac. 

Menej sa Audi, BMW a Mercedesu darí v Spojených štátoch, kde je konkurencia mimoriadne silná. Audi dosiahla pri nízkom odbyte iba mierny prírastok, Mercedes stagnoval a BMW zaznamenal pokles 7 %. Rozšírenie jeho závodu vo Spartanburgu je pred dokončením. Stane sa jeho najväčšou továrňou na svete. Mníchovčania v ňom zvýšia montáž športových vozidiel SUV. Pokles jeho odbytu už nie je taký silný ako v prvom polroku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.