Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2016

Tusk žiada prelom v ochrane európskych hraníc, podobne rumunský premiér Ciološ

"Musíme našim občanom dokázať, že sme ochotní a schopní chrániť uchrániť ich pred opakovaním chaosu z roku 2015," píše sa v Tuskovom liste lídrom EÚ.

Summit EÚ, ktorý sa bude konať v piatok v Bratislave, musí predstavovať "bod obratu", pokiaľ ide o ochranu hraníc únie, uviedol včera podľa agentúry DPA predseda Európskej rady Donald Tusk.

"Migračná kríza bola kritickým medzníkom. Absencia rýchlej reakcie a jednotnej európskej stratégie oslabili dôveru občanov v národné vlády, inštitúcie a širšie vedenie. Musíme našim občanom dokázať, že sme ochotní a schopní chrániť uchrániť ich pred opakovaním chaosu z roku 2015," píše sa v Tuskovom liste lídrom členských štátov EÚ, ktorý mala k dispozícii agentúra DPA.

Júnové rozhodnutie britských voličov vystúpiť z EÚ označil Tusk za "zúfalý pokus nájsť odpoveď na otázky, ktoré si denne kladú milióny Európanov". Podľa Tuska ide najmä o otázky týkajúce sa bezpečnosti, ochrany záujmov a spôsobu života občanov jednotlivých členských štátov únie. 

"Mnoho ľudí, a to nielen v Británii, si dnes myslí, že členstvo v EÚ je prekážkou na ceste k stabilite a bezpečnosti," uvádza sa ďalej v Tuskovom liste adresovanom lídrom členských štátov EÚ.

Podľa predsedu Európskej rady, ktorý bude stretnutiu lídrov EÚ predsedať, musí bratislavský summit pripraviť predpoklady na zvýšenie úsilia v boji s terorizmom, podpore voľného obchodu, zvyšovaní zamestnanosti či hospodárskeho rastu.

Tusk zároveň vyzval členské štáty, aby sa vyvarovali útokov na EÚ a varoval, že po brexite "môžeme z tejto krízy vyjsť buď slabší a rozhádanejší, alebo silnejší a jednotnejší".

Inzercia

Rumunský premiér požaduje zastavenie nekontrolovanej migrácie

Rumunský premiér Dacian Ciološ sa pred piatkovým neformálnym summitom EÚ v Bratislave vyslovil za posilnenie ochrany európskych hraníc pred nelegálnymi migrantmi, ktorí využívajú Rumunsko predovšetkým ako tranzitnú krajinu pri presune do západnej Európy. V rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt, z ktorého citovala dnes agentúra DPA, zároveň vyzval EÚ na účinnejší boj proti príčinám migrácie.

"Musíme účinne a úplne kontrolovať vonkajšie hranice EÚ, aby sme zabránili nekontrolovanému prisťahovalectvu," povedal Ciološ, bývalý komisár EÚ pre poľnohospodárstvo, ktorý stojí na čele rumunskej vlády ako nezávislý politik. "Diskutujeme stále iba o vplyvoch migrácie, ale nie dostatočne o jej príčinách. Z pohľadu mojej vlády sa musíme spoločne zaberať príčinami migrácie do Európy," dodal.

Ciološ v rozhovore taktiež odmietol pevné kvóty, na základe ktorých majú byť migranti prerozdeľovaní medzi jednotlivé krajiny EÚ. O možnostiach prijímania utečencov je podľa neho možné hovoriť až po zabezpečení celkovej kontroly nad vonkajšími hranicami EÚ.

"Každá krajina má len istú kapacitu na to, aby integrovala migrantov do svojej spoločnosti," vyjadril sa rumunský premiér.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.