Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. september 2016

V Nemecku zadržali troch Sýrčanov podozrivých zo spojenia s ISIS

Nemecká spolková prokuratúra vyšetruje troch Sýrčanov pre podozrenie z členstva v teroristickej organizácii.

Mužov vo veku 17, 18 a 26 rokov zadržali dnes v rámci série razií a obviňujú ich, že ich do Nemecka ako utečencov vyslala džihádistická skupina Islamský štát (IS), informuje agentúra DPA.

Muži sú podozriví, že z poverenia IS pricestovali vlani v novembri do Nemecka, aby "buď vykonali úlohu, ktorú už dostali, alebo boli pripravení na ďalšie inštrukcie", oznámila prokuratúra so sídlom v Karlsruhe, ktorá má na starosti prípady vyšetrovania terorizmu.

Na konkrétne plány trojice vyšetrovatelia podľa oznámenia pri doterajšom vyšetrovaní nenarazili. Mužov zadržali pri zásahoch v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na severe Nemecka.

Zadržaný Mahir Al-H. (17) sa mal pred rokom pridať k IS v sýrskom meste Rakka, kde absolvoval výcvik zaobchádzania so zbraňami a výbušninami. 

S dvoma ďalšími obvinenými, identifikovanými ako Mohamed A. (26) a Ibrahim M. (18), cestoval v polovici novembra 2015 s falošnými pasmi cez Turecko a Grécko do Nemecka. Od IS podľa vyšetrovateľov dostali "vyššiu štvorcifernú sumu hotovosti v americkej mene", ako aj mobilné telefóny s predinštalovaným komunikačným programom.

Inzercia

Spolkový kriminálny úrad (BKA) predtým oznámil, že dnes skoro ráno vykonalo okolo 200 príslušníkov rôznych policajných zložiek celkovo šesť razií v rámci protiteroristickej operácie v Dolnom Sasku a Šlezvicku-Holštajnsku, pri ktorej zatkli tri osoby.

Denník Die Welt v prvej správe o operácií uviedol, že razie prebehli aj v troch domovoch pre utečencov, pričom BKA sledoval uvedených troch mužov už niekoľko mesiacov po tom, ako dostal od vnútroštátnej tajnej služby avízo na možných džihádistov.

Nemecko je v stave pohotovosti od dvoch teroristických útokov spáchaných za jeden týždeň v júli. K obom sa prihlásila IS.

BKA uviedol, že útoky v Paríži a Bruseli ukázali, že IS využil prílev migrantov na vyslanie svojich ľudí do Európy. Úrad dostal vyše 400 tipov na možné spojenie migrantov s terorizmom, no vo väčšine prípadov sa podozrenie nepotvrdilo. Otvorených však bolo viac než 60 vyšetrovaní.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.