Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. september 2016

Tretina nových sudcov má blízku osobu v justícii

Až tretina novovymenovaných sudcov má blízku osobu v justícii. Ukázal to monitoring výberových konaní, ktorý zrealizovala Via Iuris. Podľa monitoringu sú takíto uchádzači pri výberových konaniach úspešnejší ako ostatní. Mimovládna organizácia má preto pochybnosti o objektívnosti výberového procesu.

Via Iuris zmonitorovala 46 výberových konaní, na ktorých sa od mája 2015 zúčastnilo celkom 563 uchádzačov. Z nich uspelo 58 mladých právnikov, ktorých prezident vymenoval za sudcov. Až 33 percent z novovymenovaných sudcov má blízku osobu v justícii.

Ide o blízkych príbuzných a tiež iné osoby v rodinnom alebo obdobnom pomere. Títo uchádzači boli vo výsledku pri získavaní sudcovského postu úspešnejší v porovnaní s ostatnými. Zo všetkých uchádzačov zúčastnených na výberoch má blízke osoby v justícii totiž len 17 percent.

„Podobne ako v iných profesiách aj v súdnictve je prirodzené, že deti kráčajú v šľapajach svojich rodičov, avšak výsledky monitoringu vzbudzujú pochybnosti o objektívnosti výberového procesu,“ zhodnotila takýto výsledok Kristína Babiaková, právnička spolupracujúca s Via Iuris.
 

Podľa Babiakovej je preto dôležité nastaviť výberový proces nových sudcov tak, aby bol objektívny a nehrozilo, že funkcia sudcu sa stane rodinným privilégiom. Od 1. júla platia pre výber nových sudcov prísnejšie pravidlá, ktoré presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Babiaková ocenila zavedenie jednotného hodnotiaceho hárku, k objektivizácii podľa nej prispieva už aj doteraz platné nahrávanie a zverejňovanie záznamu ústnej časti výberového konania.
 

Inzercia

Monitoring ďalej ukázal, že tri štvrtiny (76 %) úspešných vymenovaných uchádzačov sú vo veku 30 až 35 rokov. Podľa Via Iuris je to podobne aj v zahraničí, no tam sú zavedené mechanizmy, ktoré nových sudcov overia v čase. Napríklad dočasné vymenovanie sudcov na presne stanovenú dobu, po ktorej sa prehodnotí ich spôsobilosť vykonávať túto funkciu.

Takýto mechanizmus na Slovensku chýba, preto je opodstatnená polemika, či sú kandidáti vo veku 30 rokov dostatočne profesijne a osobnostne zrelí na to, aby zastávali doživotnú funkciu sudcu, upozornila mimovládna organizácia.

Až štyri pätiny (81 %) nových sudcov pochádzajú z justičného prostredia, ukázal tiež monitoring. Absolvovali teda justičnú skúšku a pracovali ako vyšší súdni úradníci. Predchádzajúce pracovné skúsenosti z advokácie má len pätina nových sudcov, v rokoch 2011 až 2013 to bola ešte jedna štvrtina.
 

Via Iuris pritom považuje otvorenosť súdnictva iným profesiám za významnú, pretože sa tak do justície vnášajú odlišné názory, iná profesionálna skúsenosť, iné poznatky z aplikačnej praxe, čo prispieva k zvýšeniu kvality rozhodovania.
      Medzi novovymenovanými sudcami mierne dominujú ženy, je ich 55 percent. V porovnaní s minulým sledovaným obdobím rokov 2011 až 2013, ktorý Via Iuris monitorovala, klesol pomer žien o 8 percent. Ak by tento trend pokračoval aj v budúcnosti, mohol by prispieť k postupnému odfeminizovaniu justície, kde v súčasnosti pracuje až 66 percent žien, doplnila mimovládna organizácia.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.