Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. september 2016

Prímerie v Sýrii sprostredkované USA a Ruskom sa zatiaľ dodržiava

Armáda lojálna sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi mieni zastaviť boje predbežne na sedem dní, vyhradila si však právo odpovedať na každé porušenie prímeria druhou stranou.

Týždňové prímerie sprostredkované Spojenými štátmi a Ruskom, ktoré v Sýrii začalo platiť v pondelok o 18.00 h SELČ, sa zatiaľ dodržiava, aj keď boje neutíchli všade. Porušenia prímeria však nemali závažnejší charakter, uviedli agentúry Reuters a DPA s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.

Podľa hovorcu civilnej ochrany známej aj ako Biele helmy bol v noci relatívny pokoj aj v severosýrskom meste Aleppo, nad ktorým po dlhom čase neprelietavali bojové lietadlá.

Aktivisti SOHR však informovali aj o sporadických bojoch a prestrelkách. Napríklad v provincii Idlib ostreľovali provládne sily postavenia povstalcov. Streľba neutíchla ani v meste Kunajtra ležiacom v blízkosti hraníc s Izraelom.

Sýrska armáda mala letecky útočiť na povstalcov i v provinciách Hama a Aleppo. Jej predstaviteľ naopak uviedol, že povstalci zasiahli v Aleppe obytné domy a odpálili tri mínometné granáty na okrajovú štvrť kontrolovanú vládou.

Prímerie v Sýrii sa však netýka zoskupení, ktoré OSN považuje za teroristické. Ide najmä o extrémistickú organizáciu Islamský štát a skupiny napojené na teroristickú sieť al-Káida. 

Armáda lojálna sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi mieni zastaviť boje predbežne na sedem dní, vyhradila si však právo odpovedať na každé porušenie prímeria druhou stranou, informovala v pondelok štátna agentúra SANA.

Prímerie privítala aj umiernená sýrska opozícia, požaduje ale záruky, že ho prorežimné sily dodržia a nepokúsia sa získať späť stratené územia.

Ak prímerie vydrží týždeň, USA a Rusko chcú podniknúť spoločnú vojenskú akciu proti teroristickým skupinám v Sýrii. Počas pokoja zbraní majú milióny ľudí dostať humanitárnu pomoc v obkľúčených zónach, akou je aj Aleppo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.