Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
18. august 2010

RECENZIA: Odvaha je strach, ktorý sa modlí

Kniha Bez strachu síce nie je zaručeným návodom ako z nášho života vylúčiť strach, ponúka však pár jednoduchých no silných rád, ktoré v boji zo strachom môžu zavážiť. A ako to už pri dobrých radách býva: všetko záleží od nás... Dobré správy dnes prestali byť v kurze. Do novín a televíznych správ sa ...

Kniha Bez strachu síce nie je zaručeným návodom ako z nášho života vylúčiť strach, ponúka však pár jednoduchých no silných rád, ktoré v boji zo strachom môžu zavážiť. A ako to už pri dobrých radách býva: všetko záleží od nás...

Dobré správy dnes prestali byť v kurze. Do novín a televíznych správ sa nasťahovalo krimi a podľa toho, čo nám médiá ukazujú, je svet „jedno hrôzostrašné miesto“. Všade sa hovorí o podvodoch, katastrofách, následkoch krízy, rakovine, haváriách či strate zamestnania. Táto pestrá paleta rôznych negatívnych informácií, ktorej vzniku často radi asistujeme, vytvára živnú pôdu pre strach.

Bojíme sa nezaplatených účtov, straty zamestnania, o svojich blízkych, zákernej choroby, na ktorú má náš lekár podozrenie. Často i toho, že sa znemožníme, že budeme niekomu na smiech, že sa nebudeme druhým páčiť, že po nás na svete nič neostane, alebo toho, že nás niekto nahradí. „Zdá sa, že strach si prenajal v susedstve budovu a otvoril si v nej obchod. Predimenzovaný strach sa v našom srdci delí o miesto so šťastím. Šťastie sa sťažuje a nakoniec dáva výpoveď,“ uvažuje o dnešnom svete Lucado. Nehovorí pri tom o pozitívnom strachu, ktorý zabráni dieťaťu vbehnúť pod auto, či dospelému do horiaceho domu a riskovať život len preto, aby zachránil časť svojho majetku. Zamýšľa sa nad zbytočným strachom a mukami, ktoré ľuďom spôsobuje, keď ich zvnútra postupne zožiera.

Strach nestavia, rúca

Ako píše Lucado, strach nikdy nenapísal symfóniu či báseň, nevyliečil chorobu, nevytiahol rodinu z biedy či krajinu z náboženského fanatizmu. Nikomu nezachránil rodinu ani vzťah. Odvaha áno. „Urobili tak ľudia, ktorí sa odmietli radiť so strachom či krčiť sa pred svojimi obavami.“ A preto je načase začať s ním bojovať.

Podľa Lucada si potrebu tohto boja uvedomoval aj Ježiš. Zo 125 imperatívov, ktoré nám v evanjeliách dal, „21 nás vyzýva ,nebáť sa', ,neobávať sa', ,mať odvahu', ,vzchopiť sa' či ,vzmužiť sa'". Pritom druhý najčastejších príkaz, ktorým je milovať Boha a blížneho svojho – čiže základné prikázanie, sa v evanjeliách objavuje len osemkrát. Čo sa nám tým Ježiš snažil povedať?

Veci majú svoj zmysel

Max vo svojej knihe nepopiera, že život so sebou prináša rôzne ťažkosti a ľudí neraz stavia pred zložité situácie a zásadné rozhodnutia. No strach, ktorý nás vtedy zaplavuje a spútava, nie je riešením a situáciu vpred nepohne. Keď sme v ťažkostiach, pri sebe máme starostlivého a dobrého Otca, o ktorého sa vždy môžeme oprieť. „Diagnostikoval bolesť vo svete a napísal knihu, ako ju liečiť. Môžeme mu dôverovať,“ zamýšľa sa Lucado.

Inzercia

Aj zlé správy v našom živote podľa neho majú svoje opodstatnenie. Treba sa na ne len pozrieť z perspektívy večnosti. „To, čo nám nedáva zmyslel v tomto svete, dá dokonalý zmysel vo večnosti. Mám dôkaz: ty v lone matky.“ Tak ako život dieťatka v maternici je prípravou na život po narodení, je aj pozemský život prípravou na ten, čo príde po ňom.

Niektoré kapitoly v tomto živote sa preto môžu zdať nepotrebné ako nozdry u nenarodeného dieťaťa. Mučeníctvo. Povodne. Holokaust. Bieda. Choroby či samota. „Ak predpokladáme, že tento svet existuje len pre pozemské blaženosti, tieto hrôzy to vyvracajú. Ale čo ak je tento svet lonom?“ pýta sa Lucado.

Svet stvoril Boh

Keď sa zdá, že situácia je napriek všetkej snahe, modlitbám a vynaloženému úsiliu beznádejná, „nakoniec sa všetko vyrieši, ak sa to nevyrieši, nie je to ešte koniec.“ Miesto strachu v našom srdci by preto mala zabrať dôvera, nádej a láska. „Svet predsa nestvoril držgroš, svet stvoril Boh.“ A to je azda ten najsilnejší argument, prečo byť odvážny a dostať sa konečne z pod nadvlády strachu.

Lukáš Melicher
Foto: Flickr.com, kumran.sk

Max Lucado: Bez strachu, Kumran 2010, 184 strán. Knihu si môžete objednať TU.

Max Lucado je už takmer 25 rokov uznávaným autorom kresťanských kníh. Viackrát za sebou vyhral cenu najlepšej Kresťanskej knihy roka. Je tiež známy ako kazateľ, americké noviny Christian Today ho nazvali „pastorom Ameriky“. Je ženatý a s manželkou Denalyn vychováva tri dcéry.

Odporúčame

VOĽBY 2010: Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval

VOĽBY 2010: Orbán na kandidátke SMK chýba. V kampani bojoval

Keďže v redakcii je autor týchto riadkov azda najväčším Maďarom (študoval v Lučenci) pripadlo mu stratiť pár slov na adresu SMK. Hneď v úvode však treba priznať, že momentálnej politike SMK rozumie asi tak, ako keď v Lučenci občas náhodou zablúdi na maďarskú omšu: vie, že ide o veľa, ale máločomu, č...

KULTÚRA: Bojovníčka proti Vatikánu zaspieva na Devíne

KULTÚRA: Bojovníčka proti Vatikánu zaspieva na Devíne

Nielen dôveryhodná slza v kultovej piesni Nothing compares 2 U, ale aj odhodlaný boj proti Vatikánu. Speváčka, ktorú ľahko spoznáte na základe týchto dvoch znakov vystúpi v nedeľu na Slovensku. Írka Sinéad O´Connor sa v rámci koncertu Pocta slobode na pódiu vystrieda s Janou Kirschner a Davidom Koll...

RECENZIA: Naučiť ateistov trpezlivosti

RECENZIA: Naučiť ateistov trpezlivosti

Veriaci a ateisti si často nerozumejú a občas si k sebe nevedia nájsť cestu. Aj neveriaci človek si však občas položí otázku, či Boh existuje alebo ako by sa zmenil jeho život, ak by uznal Božiu existenciu. Styčné body medzi ateizmom a kresťanstvom ilustruje aj kniha Tomáša Halíka Vzdáleným nablízku...