Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. september 2016

Bielorusko: Opozícia získala kreslo v parlamente prvýkrát po 20 rokoch

Do parlamentu sa tiež dostala nezávislá kandidátka Elena Anisimová, ktorá udržiava styky s opozíciou.

Najmenej jeden bieloruský opozičný kandidát bol v nedeľňajších voľbách zvolený do parlamentu. Oznámila to ústredná volebná komisia. Politik kritizujúci prezidenta Alexandra Lukašenka bude v parlamente zastúpený po prvý raz po 20 rokoch, informovala tlačová agentúra Reuters.

Keď predsedníčka ústrednej volebnej komisie, Lýdia Jermošinová, oznamovala volebné výsledky v troch zo siedmych bieloruských oblastí, povedala, že kreslo v 110-člennom parlamente získala Anna Konopatskaja, členka opozičnej Zjednotenej občianskej strany Bieloruska (UCP). Do parlamentu sa tiež dostala nezávislá kandidátka Elena Anisimová, ktorá udržiava styky s opozíciou.

Výsledok volieb nezmení politickú scénu v bývalej sovietskej republike, ktorú USA kedysi nazvali poslednou diktatúrou v Európe. Signalizuje však, že bieloruské orgány urobili isté ústupky Západu, ktorý požaduje demokratické zmeny, dodal Reuters.

O 110 kresiel v bieloruskej Snemovni reprezentantov sa uchádzalo celkovo 448 kandidátov. 

Volebná účasť podľa oznámenia ústrednej volebnej komisia dosiahla 74,3 percenta. Najvyššia, 80,9 percenta, bola vo východnej Mahiľovskej oblasti a najnižšia, 61,1 percenta, v Minskej oblasti. Takmer tretina z približne siedmich miliónov oprávnených voličov využila možnosť hlasovať v predstihu počas uplynulých piatich dní.

Európska únia zrušila vlani sankcie, ktoré predtým uvalila na dlhoročného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby podporila terajšie smerovanie krajiny. Lukašenko je pri moci od roku 1994.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.