Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. september 2016

Obama: Američania nezabudnú na obete 11. septembra; musia zostať jednotní

Prezident v priestoroch tzv. Pentagónu, kam pred 15 rokmi vrazilo jedno z lietadiel unesených teroristami, vyzdvihol nezlomnosť rodín obetí vtedajších útokov, ktorá je pre neho samého inšpiráciou.

Američania nikdy nezabudnú na ľudí, ktorí zahynuli pri teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, nemali by sa však vzdávať svojich hodnôt a nechávať sa rozdeľovať svojimi nepriateľmi. Prezident USA Barack Obama to vyhlásil dnes v sídle ministerstva obrany pri Washingtone, kde vystúpil na spomienkovom obrade pri príležitosti 15. výročia týchto útokov.

"Milosrdenstvo a vernosť nech ťa neopustia. Priviaž si ich na krk, napíš si ich na tabuľu srdca," povedal Obama podľa agentúry AP, pričom citoval jedno z biblických prísloví. Prezident v priestoroch tzv. Pentagónu, kam pred 15 rokmi vrazilo jedno z lietadiel unesených teroristami, vyzdvihol nezlomnosť rodín obetí vtedajších útokov, ktorá je pre neho samého inšpiráciou.

Obama počas spomienky označil výročie útokov za deň, ktorý je na jednej strane "ťažký", na druhej strane však "odhaľuje lásku a oddanosť v srdciach" národa. Podľa agentúry DPA tiež poukázal na pokrok v boji proti teroristickým skupinám, ale aj na to, že popri tomto boji je dôležité, aby USA upevňovali svoje hodnoty.

Prezident si predtým uctil obete útokov z 11. septembra 2001 priamo v Bielom dome, a to minútou ticha presne o 08.46 h miestneho času (14.46 h SELČ), teda vo chvíli, keď pred 15 rokmi vrazilo prvé zo štyroch unesených lietadiel do budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku. Štátne vlajky na Bielom dome a iných federálnych budovách v USA boli dnes spustené na pol žrde.

Členovia teroristickej siete al-Káida uniesli celkovo štyri komerčné lietadlá, z ktorých dve nasmerovali na newyorské budovy WTC a jedno na Pentagón pri Washingtone. Posledné lietadlo sa zrútilo v neobývanej časti štátu Pensylvánia. Udalosti z 11. septembra 2001 si vyžiadali približne 3000 obetí na životoch a mali výrazný dosah na svetovú politiku i ekonomiku.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.