Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. september 2016, 18:35

Figeľ diskutoval v Bruseli ako vyslanec EU s dalajlámom

Figeľ na stretnutí zdôraznil, že sloboda náboženského vyznania alebo viery ako univerzálne ľudské právo je prioritou v rámci politiky EÚ v oblasti ľudských práv.

Osobitný vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženského vyznania alebo viery mimo hraníc EÚ Ján Figeľ sa stretol vo štvrtok (8.9.) v Bruseli s tibetským náboženským vodcom dalajlámom. Ich diskusie sa týkali naliehavých problémoch v oblasti ľudských práv, medzináboženského dialógu a mieru. 

Rokovania odzrkadlili skutočnosť, že aj EÚ, aj dalajláma sú laureátmi Nobelovej ceny za mier a že medzináboženský dialóg a dialóg kultúr sú z ich pohľadu predpokladom pre mier a zmierenie konfliktných strán. Figeľ na stretnutí zdôraznil, že sloboda náboženského vyznania alebo viery ako univerzálne ľudské právo je prioritou v rámci politiky EÚ v oblasti ľudských práv. 

"Európska únia obhajuje a presadzuje principiálny postoj, že sloboda náboženského vyznania alebo viery je základným právom, na ktoré má každý právo - všade na svete," povedal Figeľ. 

Európska únia sa zaviazala podporovať prístup založený na princípe ochrany všetkých ľudských práv, vrátane slobody náboženského vyznania alebo viery a slobody prejavu, vo všetkých svojich aspektoch. Podľa Figeľa však aj tri roky po tom, čo Rada EÚ prijala usmernenia EÚ týkajúce sa slobody náboženského vyznania alebo viery, toto základné právo zostáva v mnohých častiach sveta napádané. 

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v máji tohto roku vymenoval prvého slovenského eurokomisára a bývalého podpredsedu vlády SR za prvého osobitného vyslanca EÚ na podporu slobody náboženského vyznania alebo viery mimo EÚ. 

Figeľ sa s dalajlámom stretol už dvakrát v rámci svojho mandátu eurokomisára pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež (2004 - 2009) - najskôr v máji 2006 v Bruseli a v novembri 2008 v indickom Naí Dillí.

Dalajláma sa na budúci týždeň vo štvrtok stretne s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom v Štrasburgu a v dňoch 15-17. októbra navštívi aj Slovenskú republiku, ktorá v tomto období predsedá Rade EÚ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 hodinami

Riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko sa vzdal funkcie. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes prerokúva vláda. Funkcie sa má podľa návrhu ministra práce Erika Tomáša ujať Michal Tariška. Pracoval v IT firme Goldmann Systems, predtým v 365.bank.

pred 17 hodinami

Policajti odviedli zo strednej odbornej školy v Bernolákove žiaka. Podľa informácií TV Markíza to môže súvisieť s výhražnými emailami, ktoré dostali viaceré školy. Študent tvrdí, že ide o nedorozumenie a žiadne maily neposlal. (tvnoviny.sk)

pred 18 hodinami

Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídenca sa predĺži do konca marca 2024. Príspevok sa zníži na sumu maximálne 12 eur za noc na osobu nad 15 rokov a maximálne šesť eur za noc pre dieťa do 15 rokov. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.