Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. september 2016

V Košiciach odštartoval 2. ročník Európskeho týždňa športu

Ambasádormi podujatia sú slovenská olympionička Danka Barteková a bývalý francúzsky futbalista a majster sveta Christian Karembeu.

Európske mesto športu Košice je od dnes dejiskom Európskeho týždňa športu (ETŠ). Podujatie slávnostne otvorilo niekoľko významných osobností, ktoré sa k myšlienke ETŠ vyjadrili s nadšením. Ambasádormi sú slovenská olympionička Danka Barteková a bývalý francúzsky futbalista a majster sveta Christian Karembeu.

ETŠ je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. V tomto roku sa koná 2. ročník a uskutoční sa v 31 krajinách Európy. Začína sa dnes a potrvá do 2. októbra. Na Slovensku bude do 17. septembra a slávnostne ho otvorili v Košiciach, ktoré sú v tomto roku Európskym mestom športu. Hlavné heslo kampane vyzýva širokú verejnosť na aktívny pohyb nielen v danom týždni, ale pravidelne.

Iniciatíva je zameraná pre všetkých ľudí bez rozdielu veku, vzdelania či športovej úrovne. "Európsky týždeň športu v Košiciach je zameraný pre všetkých ľudí, ktorí v tomto meste žijú. Predstavuje výzvu, aby sa šport stal ich životným štýlom. Celý projekt Európskeho mesta športu Košice 2016 je zameraný na to, aby sa šport stal súčasťou života Košičanov. Vtedy sa bude rozvíjať aj samotný šport a život ľudí bude krajší," uviedol primátor Košíc Richard Raši.

Jedným z ambasádorov podujatia je bývalý francúzsky futbalista Karembeu. Pre 45-ročného Francúza je návšteva Slovenska špecifická, keďže 14 rokov bol ženatý so Slovenkou Adrianou Sklenaříkovou. "Slovensko som navštívil už niekoľkokrát. Predtým som zo slovenských miest poznal iba Banskú Bystricu, ale teraz vidím, že Košice sú úžasné mesto. Som rád, že ako bývalý profesionálny športovec môžem byť ambasádorom tohto podujatia. Ja som sa venoval futbalu a vďaka športu som navštívil mnohé krajiny. Môžem povedať, že šport nepozná rozdiely. Má obrovskú moc spájať ľudí, aby mali k sebe bližšie," uviedol futbalový majster sveta z roku 1998. 

Ambasádorkou podujatia je aj slovenská strelkyňa a členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková. "Ako aktívnu športovkyňu ma teší, že môžem otvoriť takúto akciu. Nedávno som sa vrátila z OH v Riu, kde som videla veľké výkony na vrcholovej úrovni. Teším sa, že tento týždeň budeme svedkami športu pre všetkých ľudí a šport sa priblíži naozaj všetkým," uviedla Barteková. Svojou prítomnosťou podporila akciu, ktorá by mohla k zdravému životnému štýlu prilákať množstvo ľudí. "Ako športovkyňa občas vnímam, že ľudia si hovoria, že "šport nie je pre mňa dostupný." Práve takéto akcie preto správne namotivujú ľudí, aby to skúsili, aby sa nebáli a vyskúšali si rôzne aktivity. Za ten týždeň sa asi nevybudujú športové návyky, ale verím, že si k športu nájdu cestu mnohé rodiny a bude to pre nich motiváciou. Možno trochu naivne verím, že sa to takto deje, ale budem rada, ak to priláka niekoľko percent ľudí. Pritom netreba veľa, stačí trebárs vymeniť výťah za schody alebo bicyklovať a behať," poznamenala Barteková.

V úvodný deň ETŠ v Košiciach sa do projektu aktívne zapojilo aj viacero osobností. Jednou z nich bol aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Peter Plavčan. Na východe Slovenska ho napriek zdravotným problémom čakal beh. "Mám isté dýchacie problémy a nie som úplne fit. Verím však, že úspešne dobehnem do cieľa," poznamenal Plavčan. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.