Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. september 2016

Irán začal výstavbu druhej jadrovej elektrárne

Irán začal s pomocou Ruska výstavbu svojej druhej jadrovej elektrárne, informovala dnes iránska štátna televízia.

Ide o prvý takýto projekt v krajine od vlaňajšej historickej dohody Teheránu so svetovými veľmocami, píše agentúra AP.

Projekt, ktorý dnes odštartovali, bude zahŕňať celkovo dve jadrové elektrárne s očakávaným spustením prevádzky za desať rokov. Výstavba druhej elektrárne sa má začať v roku 2018. Náklady projektu dosiahnu približne desať miliárd dolárov a projektovaný výkon dvojice elektrární je 1057 megawattov.

Dosiaľ jediná jadrová elektráreň v Iráne, ktorá je v prevádzke, produkuje 1000 megawattov elektrickej energie a spustili ju v roku 2011 taktiež s pomocou Ruska.

Irán odmieta obvinenia Západu, že sa snaží získať jadrové zbrane, a zdôrazňuje, že jeho nukleárny program má výlučne civilné účely. Na základe dohody o svojom jadrovom programe s veľmocami súhlasil, že ho obmedzí výmenou za odvolanie sankcií.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.