Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
19. 09. 2016, 11:49

Bohatým chce byť každý, ale ako neskrachovať?

Gramotnosť ľudí považujeme za samozrejmosť. Musíme vedieť čítať, písať a počítať. Prečo však mnohí ľudia nevedia použiť praktickú matematiku pri zostavení rodinného rozpočtu či pri stanovení rozumnej hranice, po ktorú sa zadĺžia? Štefan Súkeník, majiteľ firmy KiNEKUS, sa snaží riešiť podobné otázky so svojimi zamestnancami pravidelne a systematicky.   
Bohatým chce byť každý, ale ako neskrachovať?

Keď sme sa naposledy stretli, práve ste prišli z porady, na ktorej ste so zamestnancami preberali tému „ako hospodáriť s peniazmi“. Prečo práve takáto téma?

Pre mňa je najväčším zlyhaním, keď k nám do firmy príde výzva od exekútora, že zo zákona mám nejakému zamestnancovi strhávať určitú sumu a zostane mu len životné minimum. Kedysi podpísal nejakú hlúpu pôžičku, prestal ju platiť a už bol problém na svete. Tento systém je nastavený tak, že na všetko najviac doplatí vždy ten, čo má najmenej. Banky majú svoje pohľadávky ošetrené, exekútori tiež, štát takisto musí dostať svoje. Nikto už nehľadí na to, že človeka zoderú z kože. Nakoniec to negatívne ovplyvní aj jeho vnímanie života a spravodlivosti sveta. 

Čo konkrétne Vás najviac hnevá? 

Že tí ľudia do toho padli napriek tomu, že som ich vystríhal. Podľahli vábivým reklamám, že na splátky môžu mať čokoľvek. Potom prestanú racionálne uvažovať, či auto alebo televízor naozaj potrebujú. Možno by sa bez nich vedeli zaobísť, ale oni ich jednoducho chcú a nezrátajú si, čo to urobí s ich napätým rodinným rozpočtom. Keď už to má v rukách exekútor, tak človek pracuje ako drak, aby pôžičky splácal. Síce má výkon a mohol by zarábať aj 800 eur, ale dostane len 200, lebo zvyšok ide na splátky. Lenže tak stratí akúkoľvek motiváciu podávať lepší výkon, ruinuje ho to psychicky, až stratí zábrany. Často sa stane, že začne kradnúť, aby sa nejako udržal nad vodou. Čo mám potom spraviť? Musím ho vyhodiť, a tým si ten človek pod sebou definitívne podpíli konár. 

Koľko zamestnancov má u vás takýto problém?

Nie je to až tak veľa. Traja - štyria do roka, ale aj to sú ľudia. 

Viete im nejako pomôcť? 

Ak ten človek dopredu príde, vieme mu poskytnúť pôžičku s rozumnými podmienkami, poradiť mu alebo mu odporučíme finančného poradcu. Najviac viním z tohoto stavu školy, ktoré ľudí nenaučili hospodáriť. Normálny sedliacky rozum, toto ľuďom chýba. 

Spomínali ste, že sa snažíte svojich zamestnancov vystríhať pred príliš veľkým bremenom dlhov. Akou formou to robíte?

Obvykle je to na mesačných poradách, kde zvyknem dať do programu aj niečo z finančnej gramotnosti, riešime to aj článkami v našom firemnom časopise K-magazín a píšem o tom aj v brožúrke Podnikanie a rodina v kapitole Práca s peniazmi

Na druhej strane treba priznať, že masáž bánk a firiem poskytujúcich  rýchle pôžičky je veľmi silná...

A prepracovaná, psychologicky je to tak sofistikované, že človek do toho chtiac-nechtiac padne. 
Nerozumné je aj to, že banky a Únia nás tlačia do bezhotovostného styku, čo je tiež živná pôda pre hromadenie dlhov. Keď človeku neprejdú peniaze rukami, nevyťahuje ich z peňaženky, tak prestáva vnímať hodnotu peňazí. Pomyslí si, že to len v banke odrátavajú nejaké číslo, čo tam po tom.  Ak si zarobím peniaze a dám si ich do peňaženky, tak ich z nej oveľa ťažšie vytiahnem, lebo viem, čo za tým bolo. Ale keď to prebehne len bankovým systémom, tak to nevnímam. 

Ktoré obchodné praktiky vám pri ponuke úverov alebo splátkovom predaji najviac nesedia a prečo?

Hlavne sú to obľúbené zavádzajúce reklamy, že si môžete kúpiť čokoľvek a splácať to budete...niekedy v budúcnosti. Vôbec sa nehovorí o tom, ako dlho to budete splácať a o koľko ten tovar preplatíte.

Silnou stimuláciou pre zadĺženie sa je aj to, že úroky na úveroch sú už tak dolu, že sotva môžu byť nižšie. Ako si v tomto prostredí zachovať chladnú hlavu?

Jednoducho, človek by si mal vždy zvážiť dve veci: Je ten výdavok či úver pre mňa naozaj nevyhnutný? Budem mať vždy (aj keď ochoriem alebo stratím prácu) na jeho splácanie?

A z druhej strany - neprestali ľudia vnímať hodnotu peňazí aj preto, že ich vklady prakticky nie sú úročené? 

Pozerám sa na to trochu inak. Orientácia človeka len na hmotné veci a pokrivené nastavenie hodnôt po revolúcii spôsobili, že ľudia sa predháňali v tom, kde aký veľký úrok získajú za svoje našetrené úspory. Túto slabosť ľudí využili špekulanti, ktorí im začali sľubovať nereálne výnosy - 20 až 50 percent ročne. Tomuto tlaku často podľahli starší jednoduchší ľudia, ktorí celý život sporili, aby pomohli deťom, alebo aby mali peniaze v starobe. Celoživotné úspory vložili do týchto dobre propagovaných projektov a pravdaže - o väčšinu peňazí prišli.

To sa udialo predsa už dosť dávno...

V ľuďoch tento prístup aj tak zostal, a preto neustále hľadajú možnosti, ako svoj majetok zhodnotiť o desiatky percent ročne. Je to však reálne? Ktorý biznis je schopný dlhodobo generovať takéto zisky v dnešnom konkurenčnom prostredí? Ja osobne taký biznis nepoznám. Podľa môjho názoru by si ľudia mali zreálniť svoje očakávania, lebo ak človek  chce podnikať poctivo a čestne, nemôže na to používať zdroje, ktoré sú úročené v desiatkach percent.  A rovnako to platí aj pri investovaní vlastných prostriedkov. Preto očakávať výnosy v desiatkach percent ročne je prejavom chamtivosti človeka.

Ľudia nevnímajú hodnotu peňazí. Akým spôsobom by sa to podľa Vás dalo zmeniť?  

Ľuďom chýba finančná gramotnosť, jednoduchá ekonomika domácnosti - ako si nastaviť domáci rozpočet. Na školách by sa mala učiť ako povinný predmet. Ďalším problémom je, že ľudia sa sobášia, ale svojho partnera z finančnej stránky vôbec nepoznajú. Nemajú predstavu, či vie alebo nevie hospodáriť s peniazmi. Začnú spolu bývať a zisťujú, že im to nevychádza. Prípadne ich môžu dobehnúť zanedbané povinnosti. Muž napr. nezaplatí nejakú pokutu, pár rokov sa to ťahá a on sa medzitým ožení. Dostane to na stôl exekútor a zrazu je z toho taká suma, ktorú nevedia zaplatiť. Toto všetko si treba pred vstupom do manželstva vyjasniť - kto má kde aké dlhy a čo mu hrozí. Manželstvá sa často rozpadávajú práve na takýchto veciach. 

Dá sa tomu predchádzať? 

Do istej miery áno. Ľudia, ktorí sa chcú sobášiť v kostole, tak musia, aspoň u nás v diecéze, absolvovať snúbenecký kurz. Zaoberajú sa 9 témami, jednou z nich je komunikácia. Častým konfliktom a príčinou hádok bývajú financie a hospodárenie v rodine. Súčasťou kurzu je preto aj ukážka rodinného rozpočtu - ako by nemal vyzerať a ako áno, a ako sa zladiť. 

Spolu s manželkou ste jedným z animátorských párov na snúbeneckých kurzoch. Prezradíte nám, čo počas kurzu v mladých ľuďoch najviac rezonuje?

Je zaujímavé sledovať snúbencov, ktorí sa už niekoľko rokov poznajú, keď počas trojdňového kurzu riešia mnohé otázky z praktického života, aké si doposiaľ nikdy nepoložili. Často prichádzajú s názorom, že chcú mať len jedno, maximálne dve deti, aby ich to finančne nepoložilo. Na kurze sa presvedčia, že deti nie sú nevyhnutne nákladová položka, ale naopak prinášajú do života toľko šťastia a radosti, že sa to nedá ani finančne vyjadriť. Preto často v záverečných hodnotiacich dotazníkoch čítame, ako počas kurzu zmenili názor na mnohé veci a radi by mali aj viac detí.

Človek najprirodzenejšie získava správne návyky pre narábanie s financiami alebo aj pre podnikanie už v mladosti od niekoho blízkeho z rodiny. Kto bol pre Vás takouto osobou a čomu Vás naučila?

Pre mňa to bola  moja stará mama, ktorá ako vdova vychovala štyri deti a starala sa o celé hospodárstvo sama. Pri nej som sa naučil pracovitosti, skromnosti, pokore a úcte ku všetkému, čo sa nám urodilo a čo sme dochovali. Na hospodárstve sa nič nevyhadzovalo, veci sa opravovali a potraviny sa spotrebovali. Teraz je to moja manželka, ktorá dokáže zabezpečovať každodenný chod domácnosti a našej veľkej rodiny tak efektívne, že ja by som to nedokázal.

Môže byť pre ľudí vzorom aj schopný finančný manažér v ich zamestnaní? Nekompromisný, keď ide o míňanie, ale vždy schopný zabezpečiť mzdy načas.

Určite, vzorom môže byť každý rozumný človek, ktorý ovláda finančnú matematiku a dokáže podľa nej aj žiť. Teda vždy sa treba pozrieť, ako tieto zásady uplatňuje on v praxi a vo vlastnej rodine.

Posledný, kto myšlienku finančnej gramotnosti dostal do školstva a aj priamo do svojej firmy, bol Tomáš Baťa, odvtedy takto zamerané vyučovanie chýba. Nie je aj toto jedna z príčin nízkej  finančnej gramotnosti?

Áno je,  lebo ani naši rodičia toto už neabsolvovali, preto nás to nenaučili, a teda ani my sme to nemali ako odovzdať svojím deťom. Musíme sa v tejto oblasti znova vzdelávať. Treba oprášiť Baťove cenné zásady a prečítať si o nich v jeho knihách, kde sú zrozumiteľne podané. 

Rozhodovanie o financiách má aj duchovný rozmer. Ak je človek zvyknutý sa zadlžovať, míňať viac, ako zarobí, tak sa v jeden deň musí o 180 stupňov obrátiť a od základov prehodnotiť svoj životný štýl a pohľad na svet.

Toto je vždy o nastavení vlastného rebríčka osobných hodnôt. Ak na najvyššiu  priečku dáme peniaze alebo iné hmotné veci, nebude to fungovať. Ale ak tam dáme  nášho Pána, všetko ostatné sa dostane na správne miesto a bude sa nám v živote dariť.  

Iná vec je, keď sa človek zadĺži v dobrej viere, jednoducho potrebuje investovať do niečoho, bez čoho sa nezaobíde a „prepískne“ to. Podnikatelia sa často takto dostávajú na hranu. Čo pomôže človeku vystavenému hraničnej situácii?

Zdravý sedliacky rozum nám hovorí: Nedávaj všetky svoje peniaze do jedinej veci, ktorá sa nemusí podariť, vždy maj  aj variantu B, zadné dvierka... Jednoducho pri každom projekte je potrebné zvažovať aj optimistický aj pesimistický variant. To káže zdravý rozum.

Finančná gramotnosť v trochu inej forme je veľkou témou aj v rodinných firmách, ktoré prechádzajú generačnou výmenou. Ako pripraviť svojho potomka alebo niekoho z rodiny na to, aby boli raz schopní prevziať firmu a dobre ju viesť?

Trpezlivou výchovou a osobným príkladom, ako aj ukazovaním pozitívnych vzorov (čo našim médiám veľmi chýba) je možné  viesť deti nielen k finančnej gramotnosti, ale aj dať im do života pevné zásady, ktoré im pomôžu prekonať nástrahy moderného sveta. Pravdaže, nie každý potomok má talent a schopnosti pokračovať v biznise svojich rodičov. Toto musíme citlivo vnímať a netlačiť deti do niečoho, čo im nie je prirodzené a nechcú to robiť. Každý sme dostali množstvo talentov a úlohou  nás - rodičov je zistiť, aké konkrétne talenty dostalo naše dieťa. Mali by sme mu pomôcť odhaliť ich a rozvíjať nielen v jeho prospech, ale v prospech celého spoločenstva. Preto nie je dobré, keď rodičia automaticky pasujú dieťa  za svojho nástupcu, alebo ho tlačia do niečoho, čo sami neboli schopní dosiahnuť. 

Ako by malo vyzerať ideálne zapracovanie vhodného nástupcu vo firme?

Aby človek mohol prevziať firmu a dobre ju viesť, musí s touto firmou žiť niekoľko rokov, vyskúšať si  rozličné pozície od najnižších až (podľa schopností) po najvyššie. Pravdaže, mal by ísť aj do sveta pozrieť si iné firmy, konkurenciu, a zistiť, ako to funguje inde. Je veľmi dôležité, aby nástupca o rodinnom biznise nielen veľa vedel, ale hlavne, aby ho chcel robiť a mal ho rád.

 

Mnoho ďalších užitočných informácií, skúseností a svedectiev z oblasti podnikania a rodiny, nájdete v publikácii Podnikanie a rodina z edície Prsteň a kľúč. Autormi sú manželia Štefan a Mária Súkeníkovci.

 

Ing. Štefan Súkeník (49) sa narodil ako najstarší zo 7 detí. Vyrastal v dedinke Zbyňov v Rajeckej doline. Už ako 14-ročný chlapec sníval o vlastnej firme, ktorá sa bude volať KiNEKUS. V roku 1991 začal podnikať bez akéhokoľvek kapitálu, bez skúseností a vedomostí o podnikaní. Dnes môže KiNEKUS sláviť už 25 rokov úspešného pôsobenia na slovenskom trhu.

V sieti predajní KiNEKUS nájdete všetko, čo potrebujete – od lyžičky až po miešačku – teda naozaj všetko! Snažíme sa vám, našim zákazníkom, prinášať radosť a úžitok, preto okrem tradičných, rokmi overených produktov neustále rozširujeme sortiment o nové a lepšie výrobky. Či už ste nadšený záhradkár, šikovná gazdinka alebo zručný domáci majster, neváhajte nás navštíviť! Naši predavači vám s úsmevom ochotne poradia a vy sa budete u nás nielen príjemne cítiť, ale si aj dobre a výhodne nakúpite.

Odporúčame

Talenty i stálice gospelu mieria do regiónov, blíži sa Gospeltalent TOUR 2016

Talenty i stálice gospelu mieria do regiónov, blíži sa Gospeltalent TOUR 2016

Päť slovenských miest zažije na jeseň unikátny gospelový galavečer za účasti mladých talentov i stálic kresťanskej hudby. Najúspešnejší v celoslovenskej súťaži Gospeltalent vyrážajú s podporu známych interpretov na premiérové turné a navštívia Prešov, Levoču, Ružomberok, Považskú Bystricu a Trnavu. Bonusom bude vystúpenie pre Slovákov žijúcich v Bruseli.

Mikolášik: Návrh Komisie zakázať legálnu držbu zbraní je nezmysel

Mikolášik: Návrh Komisie zakázať legálnu držbu zbraní je nezmysel

Ak si Európska komisia myslí, že zákazom legálne držaných zbraní bojuje proti terorizmu, občania Únie si musia myslieť, že sa zbláznila, povedal slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Reagoval tak na návrh novely smernice o strelných zbraniach, ktorá má zakázať legálnu držbu niektorých poloautomatických zbraní a sprísniť podmienky na ich získanie.

Večná otázka, ako som prišiel na svet

Večná otázka, ako som prišiel na svet

Z otázky dieťaťa, ako vzniká ľudský život a ako ľudia prichádzajú na svet, zostáva zaskočených mnoho rodičov, hoci s ňou dopredu počíta. Deti ju však kladú veľmi skoro a zrejme práve to vyvoláva nečakaný moment prekvapenia.