Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2016

Zala: Fico by mal na summite presadiť aj ideu európskej spravodajskej služby

Slovenský europoslanec Boris Zala (Smer-SD) v súvislosti s nadchádzajúcim neformálnym summitom EÚ v Bratislave písomne vyzval slovenského premiéra Roberta Fica, aby v rámci debát predložil lídrom návrh na vytvorenie európskej spravodajskej služby. Možno v jednom balíku s návrhom českého premiéra na vytvorenie spoločnej európskej armády.

Zala v rozhovore pre TASR uviedol, že treba privítať Ficov "šikovný ťah", že sa mu podarilo tento neformálny summit dostať do Bratislavy, čomu zrejme pomohlo aj britské referendum o brexite.
      

Poslanec, ktorý je v Európskom parlamente členom výboru pre zahraničnú politiku, uviedol, že úspechom bude, ak sa summit neskončí len formálnou deklaráciou, potrasením si rúk a spoločnou fotkou lídrov. 
     

 "Bol by som rád, keby sa Bratislava stala symbolom toho, že sa tam niečo reálne prijalo," zdôraznil. Zároveň však poukázal na to, že keď vníma predsummitové debaty a názory od Francoisa Hollanda po Viktora Orbána alebo predstavy Jaroslava Kaczyňského a na strane druhej predstavy Angely Merkelovej či Mattea Renziho, nevidí v tejto chvíli veľa zhody.
      

Podľa Zalu by bolo rozumné, ak lídri vytýčia najmenej body, na ktorých sa vieme všetci dohodnúť, a ak sa zhodnú na tom, že bratislavský summit bude pokračovať ďalej, kým sa nezrodí vízia toho, čo by mali byť na najbližších desať rokov najdôležitejšie kroky EÚ.
      

Upozornil, že sú tu dva body, ktoré európska verejnosť privíta bez problémov: opatrenia v bezpečnostnej oblasti, kde po sérii teroristických útokov je citeľná potreba riešiť túto otázku; a opatrenia, ktoré reflektujú neistotu Európanov spojenú s migráciou. 
      

"Teraz je situácia a fáza, keď je možno bezpečnostné otázky na celoeurópskej úrovni posunúť dopredu," skonštatoval Zala. Poslanec v tejto oblasti privítal návrh českého premiéra Bohuslava Sobotku na vytvorenie európskej armády, ktorú vníma ako potrebnú na fungovanie celoeurópskeho bezpečnostného systému.
      

"Ja by som k tomu pridal - a tento návrh som poslal aj slovenskému premiérovi - návrh na vytvorenie európskej spravodajskej služby," dodal Zala. Podľa neho je takáto služba nevyhnutná, pretože neverí prehĺbenej kooperácii národných bezpečnostných služieb. Tie, ako spresnil, budú vždy plniť najmä národné úlohy, pričom európska spravodajská služba by mala vedieť ochraňovať všetkých občanov EÚ.
      

Inzercia

V rámci bratislavského summitu vidí možnosť podať tento návrh v jednom balíku s českým návrhom na jednotnú armádu.
      

Z hľadiska komunikácie medzi predstaviteľmi EÚ a občanmi Zala upozornil, že ľudia potrebujú cítiť reálny dosah bruselskej politiky na ich životy, že ich nezaujíma "viac Európy", ale "efektívnejšia Európa". Toto podľa jeho slov ľudia vyčítajú Bruselu, keď stade prichádzajú regulácie, ktorých zmysel nechápu. Aj keď si zrejme nevšimli, že súčasná exekutíva EÚ pod vedením Jeana-Clauda Junckera už "okresala" a zjednodušila európsku legislatívu a systém regulácií o minimálne 400 právnych noriem.
      

Pri debatách o budúcnosti Európskej únie Zala vníma istý problém pri téme jednotných azylových pravidiel. Spoločné pravidlá v azylovej oblasti sú podľa neho potrebné, ak chceme zachovať Schengen, najväčší výdobytok EÚ zaručujúci voľný pohyb osôb, služieb a kapitálu.  
      

"Každý premiér špekuluje so svojou vlastnou hrou doma, ale každý by si mal dať predsavzatie, že ide do tohto rizika a do tohto zápasu, a keď nájdeme tie spoločné pravidlá, tak o tom musí presvedčiť obyvateľov v domovskej krajine. Že tieto pravidlá sú nevyhnutné, aby sme mohli využívať pozitíva Európskej únie," opísal situáciu Zala.
      

Ako poslednú, ale nemenej dôležitú oblasť pre debaty na bratislavskom summite Zala vníma prehlbovanie jednotného trhu, kde sa paradoxne odchodom Británie vytvorí väčšia možnosť na konsolidáciu jednotného trhu EÚ.
      

Otázky okolo brexitu zrejme nebudú hlavnou témou summitu, Zala však upozornil, že EÚ nesmie ustúpiť Londýnu v oblasti slobody pohybu pracovníkov, čiže Británia nemôže byť súčasťou jednotného trhu a obmedziť pritom voľný pohyb pracovnej sily.

Odporúčame

Svet odsúdil ďalšiu jadrovú skúšku KĽDR

Svet odsúdil ďalšiu jadrovú skúšku KĽDR

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila dnes piatu jadrovú skúšku, ktorá podľa americkej geologickej služby USGS vyvolala zemetrasenie s magnitúdou 5,3. Informovala o tom agentúra DPA.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.