Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2016

Svet odsúdil ďalšiu jadrovú skúšku KĽDR

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila dnes piatu jadrovú skúšku, ktorá podľa americkej geologickej služby USGS vyvolala zemetrasenie s magnitúdou 5,3. Informovala o tom agentúra DPA.

Severokórejská televízia uviedla, že KĽDR je teraz schopná umiestniť na balistické rakety jadrové hlavice. Zároveň oznámila, že pri najnovšej skúške nedošlo k úniku rádioaktivity a výbuch nijakým spôsobom neohrozil životné prostredie. 
      

"Zvýšili sme našu schopnosť vyrobiť štandardizované a miniaturizované jadrové hlavice, takže teraz ich môžeme vyrobiť toľko, koľko budeme chcieť. Toto je naša odpoveď nepriateľským mocnostiam vrátane Spojených štátov. Vysielame do sveta správu, že ak na nás nepriateľ zaútočí, môžeme podniknúť protiútok. Opatrenia na ochranu našej cti a práva na existenciu pred americkou hrozbou budeme prijímať aj naďalej," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom štátnou televíziou.
      

"Odhadujeme, že Severná Kórea uskutočnila doposiaľ najväčšiu jadrovú skúšku," uviedol generálny štáb juhokórejskej armády. Výbuch mal podľa neho silu desať kiloton TNT a zemetrasenie, ktoré spôsobil, bolo lokalizované neďaleko severokórejského podzemného jadrového polygónu v Pchunggje, kde sa konali doposiaľ všetky skúšky jadrových zbraní od roku 2006, keď s nimi KĽDR začala.
      

Atómová bomba, ktorú USA na konci druhej svetovej vojny zhodili na japonskú Hirošimu, spôsobila výbuch s ekvivalentom 15 kiloton TNT.
      

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje jadrovú skúšku KĽDR odsúdila ako provokáciu, ktorá povedie k uvaleniu ďalších sankcií na Pchjongjang. Soul prijme "všetky potrebné opatrenia", aby KĽDR donútil vzdať sa svojho jadrového programu. V súvislosti s najnovšou jadrovou skúškou Pchjongjangu už Pak Kun-hje telefonicky hovorila aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Na mimoriadnom zasadaní sa stretla aj juhokórejská rada pre národnú bezpečnosť.
      

Inzercia

Obama na margo na margo najnovšieho jadrového testu uviedol, že každá provokácia Severnej Kórey bude mať "závažné dôsledky". Amerického prezidenta o seizmickej aktivite v blízkosti severokórejskej jadrovej strelnice informovala na palube prezidentského špeciálu Air Force One poradkyňa pre národnú bezpečnosť Susan Riceová.
      

Jadrovú skúšku KĽDR odsúdil aj japonský premiér Šinzó Abe, ktorý ju označil za "absolútne neprijateľnú". 
      

Rovnako reagovalo aj čínske ministerstvo zahraničných vecí. "KĽDR bez ohľadu na jednomyseľný nesúhlas medzinárodného spoločenstva uskutočnila dnes ďalšiu jadrovú skúšku, čo Čína rozhodne odsudzuje," uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
      

Peking zároveň vyzval KĽDR, aby dodržiavala svoje záväzky ohľadom jadrového odzbrojenia a nepodnikala  kroky, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu situácie na Kórejskom polostrove. Ďalej apeloval na všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby v súvislosti so severokórejskou jadrovou skúškou zachovali rozvahu, pretože nie je v nikoho záujme, aby na Kórejskom polostrove nastal chaos alebo vypukla vojna.

Odporúčame

Počas summitu čakajú Bratislavu viaceré dopravné obmedzenia

Počas summitu čakajú Bratislavu viaceré dopravné obmedzenia

Bezpečnostné opatrenia počas summitu premiérov vlád a prezidentov členských krajín EÚ v Bratislave, ktorý sa uskutoční v piatok 16. septembra, budú na najvyššej možnej úrovni, pričom Ministerstvo vnútra (MV) SR spolupracuje aj so zahraničnými bezpečnostnými zložkami. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Andrea Dobiášová.

-15%
On postaví dom tebe
16,90 14,36

Román výnimočného slovenského autora / On postaví dom tebe

Z chudobného pastiera Dávida sa stane kráľ. V románovom prerozprávaní bohatého obsahu Prvej a Druhej knihy Samuelovej, Prvej knihy kroník a čiastočne Prvej knihy kráľov čitateľ prežije príbeh praotca Mesiáša, jeho rodiny, krajiny či dokonca sveta. Hlavný dej sa však odohráva v Dávidovom srdci.

Príbeh najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a Najvyššieho, ktorý k svojmu ľudu prehováral vtedy, ale prehovára aj k človeku dnešnej doby.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.