Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. september 2016

Severná Kórea uskutočnila "úspešnú" jadrovú skúšku, potvrdilo ju aj Japonsko

Severná Kórea vyhlásila, že sa bude ďalej snažiť zvyšovať kvantitu a kvalitu svojich jadrových zbraní.

Severná Kórea dnes oznámila, že úspešne uskutočnila skúšku "jadrovej explózie", ktorá mala preveriť silu jej nukleárnych bojových hlavíc.

Severokórejská štátna televízia uviedla, že test zvýšil úroveň jadrového arzenálu krajiny a je sčasti reakciou Pchjongjangu na medzinárodné sankcie, ktoré nasledovali po jeho predchádzajúcom nukleárnom teste z januára a po odpálení rakety dlhého doletu z februára. Informovala o tom svetová agentúra AP.

Severná Kórea vyhlásila, že sa bude ďalej snažiť zvyšovať kvantitu a kvalitu svojich jadrových zbraní.

Jadrovú skúšku potvrdilo aj Japonsko

Hlavný sekretár japonského kabinetu Jošihide Suga potvrdil, že Severná Kórea dnes uskutočnila jadrovú skúšku. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Premiér Šinzó Abe už skôr povedal novinárom, že ak sa podozrenie na nukleárny test potvrdí, Tokio "vznesie ostrý protest".

"Ak Severná Kórea naozaj podnikla jadrový test, bude to absolútne neprijateľné a budeme musieť vzniesť ostrý protest," vyhlásil japonský premiér.

Inzercia

"Japonsko bude koordinovať svoje kroky s krajinami, ktoré pravdepodobný jadrový test znepokojuje, napríklad so Spojenými štátmi, s Južnou Kóreou, Čínou a Ruskom," dodal Abe.

Juhokórejská monitoringová agentúra, ako aj medzinárodné agentúry dnes hlásili zemetrasenie v severovýchodnej časti Severnej Kórei, neďaleko lokality využívanej na testy jadrových zbraní. Otrasy sú silným náznakom, že išlo o explóziu a že Pchjongjang uskutočnil piatu jadrovú skúšku, napísala tlačová agentúra AP.

Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl uviedol vo vyhlásení, že "umelé seizmické vlny" s magnitúdou 5,0 boli zaznamenané neďaleko lokality Pchungje-ri určenej na jadrové testy.

Juhokórejské ministerstvo obrany je takisto presvedčené, že KĽDR podnikla jadrovú skúšku. Podľa nemenovaného predstaviteľa mal výbuch silu desať kiloton a experti to ohodnotili ako nukleárny test.

Čínske ministerstvo životného prostredia začalo mimoriadne monitorovanie radiácie v pohraničných oblastiach v severovýchodnej Číne, oznámila dnes štátna televízia na svojom oficiálnom blogu a následne aj svetová agentúra Reuters.

Odporúčame