Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. september 2016

Taliansko vyhostilo moslimského duchovného, ktorý opovrhoval ústavnými právami

Talianske orgány vrátili do krajiny pôvodu Maročana, ktorý pôsobil ako "zastupujúci imám" v jednej z mešít na severovýchode Talianska, pričom odmietal akceptovať ústavné práva občanov tejto európskej krajiny.

Informoval o tom taliansky minister vnútra Angelino Alfano, ktorého vyhlásenie priniesla agentúra DPA.

Vyhostenie 33-ročného muža v úlohe tajomníka moslimskej obce v meste Treviso je najnovším prípadom, keď Taliansko uplatnilo príslušný zákon, prijatý po teroristickom útoku na redakciu časopisu Charlie Hebdo v Paríži z januára 2015. Do krajiny pôvodu odvtedy vrátili už 115 osôb vrátane 12 imámov, uviedol Alfano.

Nemenovaný Maročan odmietol pred prijatím talianskeho občianstva prisahať na tamojšiu ústavu s odôvodnením, že je to nezlučiteľné s jeho presvedčením ako vyznávača ultrakonzervatívnej salafistickej formy islamu. Zákony Talianska označil za "zbierku hriechov nad hriechmi", ako je podľa neho napríklad rovnosť medzi mužmi a ženami.

Vyhosteného muža posadili v stredu večer do lietadla smerujúceho do marockej Casablanky.

Taliansky minister vnútra v posledných týždňoch oboznamuje verejnosť s antiradikalizačnou kampaňou medzi moslimskými kazateľmi, ktorá by mala viesť k novým pravidlám. Takéto osoby by po novom mali poznať talianske normy či zvyklosti a prednášať svoje kázne v taliančine.

"Pracujeme na vytvorení nového modelu imáma, ktorého by sme mohli nazvať talianskym imámom," povedal Alfano v júli pre denník Libero. Obáva sa totiž, že terajší moslimskí duchovní v Taliansku sú všetci vyškolení v cudzine, "a preto majú oproti nám odlišné hodnoty a niekedy radikálne sklony".

Inzercia

Odporúčame