KOMENTÁR: O hovorcoch a čudnom hneve

Slovenská žurnalistika opäť ukazuje jedno zo svojich špecifík. Za hovorcov politikov odišli novinári, ktorí mohli vyplniť vákuum strednej vrsty.

Rado Baťo, Gábor Grendel či Ľubica Pilzová. Čo majú títo ľudia spoločné? Dve veci. Sú to dlhoroční novinári, ktorí patria na Slovensku svojou profesionalitou a vedomosťami k tým nadpriemernejším. Odišli na druhú stranu zákopov a stali sa z nich politickí hovorcovia. Tento jav vzápätí komentovalo viacero médií a na prvý pohľad sa zdá, že bežných ľudí sa nedotkne. Lenže práve konzumenti mediálnej brandže tento výkyv najviac pocítia.

Nad exodusom kvalitných novinárov na pozície hovorcov sa mnohí pohoršovali a videli v ňom šíri pragmatizmus, povedzme finančne motivovaný. Bolo by však príliš neférové hľadať problém v konkrétnych novinároch. Ak sa na nich hnevať, tak jedine preto, že budú v slovenskej žurnalistike naozaj chýbať a ich odchodom sa nenaplnia miesta, ktoré by mohla vypĺňať stredná generácia – potrebná napríklad pre formáciu nových talentov, ale užitočná aj pri spracovaní tém, na ktoré nestačí mladícka dravosť, ale žiada si aj mať čosi prežité.

Kým absencia strednej vrstvy v našich médiách po roku 1989 sa dala vysvetliť komunistickou minulosťou, najbližšie roky mohli byť nádejou, že to nepotrvá dlho a v redakciách už nebudú tvoriť väčšinu tínedžeri. Zatiaľ sa to nedarí. Iste, novinárčina vyčerpáva, ale chyba je aj v samotných tuzemských médiách, ktoré svojimi náročnými podmienkami vytvorených kombináciou personálneho poddimenzovania a nízkych nákladov vyštvú po pár rokoch špičkových ľudí von.

Samozrejme, prajme novým hovorcom svetlú budúcnosť a ako náhradu za svoj odchod by sme im mohli odporučiť, aby počas najbližších rokov vychovávali svojich nástupcov z radov mimo médií. Aby po nástupe ďalšej akože media-friendly vlády neutiekli zase skúsení novinári na druhý breh.

Pavol Rábara
Ilustračné foto: autor

---------------------
niektorí noví hovorcovia:

Rado Baťo (SME) – premiérka
Ľubica Pilzová (Markíza) – vedúca Tlačového a informačného odboru Úradu vlády
Gábor Grendel (Markíza) - ministerstvo vnútra
Richard Šümeghy (SRo) – ministerstvo obrany
Beáta Skyvová (HN) – NR SR
Ľuboš Schwarzbacher (Markíza) – ministerstvo zahraničných vecí

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo