Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. september 2016

Českí nezamestnaní si prilepšia, ak prijmú verejnú službu

Nezamestnaní v Českej republike, ktorí prijmú verejnú službu aspoň na 20 hodín mesačne, budú na tom lepšie než tí, ktorí o to stáť nebudú.

Zákon, ktorý by mal pomôcť zmeniť návyky ľudí dávajúcich prednosť životu výhradne na dávkach, schválili poslanci. Za bolo 89 zo 166 poslancov, nikto však z ČSSD a komunistov. Informoval o tom server iDNES.cz.

Zákon teraz znovu dostane Senát. "Hlavným cieľom návrhu je, aby ľudia, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, nestrácali pracovné návyky," povedal senátor Miloš Vystrčil z ODS pri obhajobe senátneho návrhu v Snemovni.

Aj poslankyňa Jana Pastuchová z ANO v rozprave kritizovala súčasný stav, keď je pre rodiny s nízkymi príjmami lepšie zostať doma a žiť na dávkach. "Novela chce motivovať príjemcov dávok, aby nemali záujem byť naďalej od týchto dávok závislí," uviedla.

Ľudia, ktorí poberajú príspevok na živobytie dlhšie než pol roka a nevykonávajú verejnú službu alebo krátkodobé zamestnanie, by naďalej dostávali len čiastku na úrovni existenčného minima. Ak ľudia v hmotnej núdzi aktívni budú, čiastka sa im bude zvyšovať. Navyše by mali dostávať 40 % rozdielu medzi životným a existenčným minimom.

Neprešiel však návrh, aby najmenej 35 % a najviac 65 % priznaného príspevku na živobytie bolo ľuďom v núdzi vyplácaných formou poukážok na tovar, aby dávky neskončili napríklad v hracích automatoch alebo ich nezamestnaný nemohol minúť na alkohol a cigarety.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.