Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. september 2016

Sýrska opozícia predstavila program politického prerodu krajiny

Skupina, ktorá zastrešuje sýrske opozičné a ozbrojené frakcie, predstavila dnes plán politického prerodu zameraného na ukončenie päť rokov trvajúcej občianskej vojny v krajine

Najvyšší rokovací výbor (HNC) navrhol šesťmesačné rokovania so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom, ktoré by sprevádzalo úplné prímerie.

Asad by podľa tohto plánu následne odovzdal moc vláde národnej jednoty, ktorá by viedla krajinu nasledujúcich 18 mesiacov a zorganizovala by voľby. Námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí Fajsal Mikdád však pre stanicu BBC vyhlásil, že prezident neodstúpi, pričom tieto požiadavky označil za "bláznivé". "Tvrdíme: nechajte sýrsky ľud, aby sám rozhodol o svojom osude, neklaďte podmienky, kto bude vládnuť v Sýrii," vyhlásil Mikdád.

Asad vytrvalo odmieta odstúpiť už od začiatku občianskeho konfliktu, ktorý si dosiaľ vyžiadal vyše 250.000 mŕtvych. Analytici upozorňujú, že nedávne úspechy vládnych síl túto možnosť ešte viac komplikujú a odďaľujú.

HNC predstavil svoj plán s názvom "Vízia pre Sýriu" v Londýne prostredníctvom svojho hlavného koordinátora Rijáda Hidžába, ktorý prešiel k opozícii v roku 2012, keď slúžil ako sýrsky premiér. Plán počíta s troma fázami:
 

1. Šesť mesiacov vyjednávaní medzi opozíciou a vládnymi predstaviteľmi, s využitím Ženevského komuniké z roku 2012 ako základu pre rozhovory. Obe strany sa zároveň zaviažu dodržiavať dočasné prímerie, ukončiť obliehania, umožniť prístup humanitárnej pomoci a prepustiť zajatcov.

2. Prechodné obdobie trvajúce rok a pol, ktoré sa začne nastolením dočasného vládnuceho orgánu s plnými výkonnými právomocami, ako aj odchodom Asada a ďalších vysokopostavených činiteľov obvinených zo spáchania "hanebných zločinov". Počas tejto fázy sa pripraví koncept novej ústavy a nastolí sa demokratický a pluralitný politický systém.

3. Dohodnú sa úpravy znenia ústavy, implementujú sa výsledky národného dialógu a uskutočnia sa voľby pod dohľadom Organizácie Spojených národov (OSN).
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.