Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. september 2016

Ako treba zmeniť systém, čo robiť s deťmi žijúcimi na smartfónoch, akí sú Slováci, čo obsadili české univerzity

Aby vám neušlo nič z toho najlepšieho, vybrali sme pre vás osem našich najlepších letných rozhovorov. O stredoveku, tradicionalistoch vo Francúzsku, Smere, deťoch a smartfónoch či Slovákoch na českých univerzitách.

Ako treba zmeniť systém,  čo robiť s deťmi žijúcimi na smartfónoch, akí sú Slováci, čo obsadili české univerzity

Rozhovory sú jeden z najťažších žánrov, no robíme ich najradšej. Debatovať a polemizovať s ľudmi, ktorí majú nevšedné vzdelanie, skúsenosti a názory, je vzrušujúce. Toto leto sa nám ich urodilo naozaj štedro. Z takmer dvadsiatky sme pre vás vybrali osem takých, ktorých by bola najväčšia škoda, keby vám ušli.

Určite najdlhším bol rozhovor s dominikánom a historikom Gabrielom Hunčagom. Preto sme sa rozhodli rozdeliť ho na dve časti. V jednej tvrdil, že Katolícke eldorádo sa skončilo a my nevieme, čo s tým. Druhý bol o tom, prečo na stredoveku miluje slobodu.

 

Tento rozhovor sme robili ešte na začiatku leta. Hovorili sme s členom bankovej rady NBS Ľubošom Pástorom o tom, čo musí zmeniť Západ, aby zachránil model otvoreného kapitalizmu. Hovorí tiež, prečo nie je v Chicagu so svojimi štyrmi deťmi za exota.

 

Deťom netreba brať smartfón, ale ponúknuť realitu. No keď sa rodičia s deťmi nevedia rozprávať, riešia to mobilom, aby mali od nich pokoj. Tým sa však všetko zhorší. Prečítajte si náš rozhovor s psychologičkou Denisou Zlevskou.

 

Slovensko so svojimi študentmi mnoho riskovalo, hovorí rektor univerzity, na ktorú odchádza najviac Slovákov, ponúkol miesto aj čerstvo vyhodeným tureckým akademikom. Mikuláš Bek, rektor Masarykovej univerzity.

 

Inzercia

Vo Francúzsku som rebel a fundamentalista, tvrdí slovenský kňaz pôsobiaci v Nice. Podľa neho sú tamojší „tradicionalisti“ v podstate podobní normálnej slovenskej farnosti.

 

V lete sa toho nezvyklo veľa dialo aj na svetovej politickej scéne. Napríklad v Turecku, ktoré sa po júlovom pokuse o prevrat ocitlo v novej atmosfére. Za mrežami sa ocitli tisícky ľudí, napríklad aj sudcovia a učitelia. O tom, ako rozumieť situácii, sme sa rozprávali s bývalým slovenským veľvyslancom v tejto krajine Viktorom Bauerom. Erdogan nechce, aby mu vládli imámovia, povedal.

 

Hoci Igor André (33) nie je učiteľ, rozhodol sa stráviť dva roky na základnej škole v Nálepkove. Na Rómov, ktorí sú na periférii, treba rozumne zatlačiť, hovorí v rozhovore.

 

Politika a leto sa nie veľmi znášajú, no obísť sa úplne nemôžu. V pokojnejších dňoch je viac priestoru porozprávať sa s chladnejšou hlavou a nadhľadom. Preto sme sa stretli s podpredsedom najsilnejšej vládnej strany Smeru Markom Maďaričom. Rozhovor bol aj o tom, prečo strana stále drží ľudí ako Robert Kaliňák a kto by mal byť náhradou za Roberta Fica.

 

Odporúčame