Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. september 2016

Korzický súd potvrdil miestny zákaz nosenia burkín

Súd na francúzskom ostrove Korzika potvrdil miestny zákaz nosenia burkín, celotelových plaviek, ktoré sú uprednostňované moslimskými ženami.

Súd v meste Bastia rozhodol, že predmetný zákaz je legálny na základe verejného poriadku, informovala dnes stanica BBC.

Francúzsky najvyšší administratívny súd v auguste rozhodol, že daný zákaz, implementovaný v mnohých mestách krajiny, porušuje základné slobody človeka. Na druhej strane, súd zároveň uznal, že toto opatrenie je prípustné vtedy, ak by nosenie burkín mohlo spôsobovať verejné nepokoje a rozruch.

Korzická jurisdikcia preto v utorok rozhodla, že zákaz by mal zostať v platnosti, pretože na ostrove "stále pretrvávajú silné emócie". 

Opatrenie inicioval starosta obce Sisco, kde sa v auguste odohrali nepokoje medzi miestnou komunitou a potomkami prisťahovalcov zo severu Afriky po tom, ako si turisti na pláži fotografovali skupinu žien kúpajúcich sa v burkinách. Starosta Ange-Pierre Vivoni verdikt súdu označil za "úľavu preňho aj pre miestnych ľudí".
 

Napätie medzi oboma skupinami vzrástlo po masakri vo francúzskom meste Nice, kde islamský fanatik nákladným vozidlom zrazil na nábreží 85 ľudí. K zodpovednosti za útok sa prihlásil tzv. Islamský štát.

Burkiny pokrývajú všetko okrem tváre, rúk a chodidiel. Názov je zlúčeninou slov burka a bikiny.

Francúzsko v roku 2010 ako prvá európska krajina zakázala nosenie šatiek zakrývajúcich celú tvár na verejnosti, v roku 2004 prišiel zase zákaz nosenia náboženských symbolov v školách a na univerzitách.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.