Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. september 2016

Krajiny V4 podporujú európske integračné ambície Ukrajiny

"Sme krajina, ktorá v komplikovaných podmienkach zabezpečila reverzný tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Verím, že tranzit plynu cez Ukrajinu a Slovensko zostane naďalej zachovaný," povedal Fico.

Krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) podporujú európske integračné ambície Ukrajiny. Zhodli sa na tom na včerajšom stretnutí v juhopoľskom meste Krynica premiéri jednotlivých krajín V4 - Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Na rozšírenom rokovaní počas Ekonomického fóra diskutovali aj s ukrajinským premiérom Volodymyrom Hrojsmanom.

"Slovensko vždy otváralo a bude otvárať dvere našim priateľom na Ukrajine a teším sa na dobré vzťahy, či už na úrovni samotných premiérov, alebo na úrovni samotných vlád Slovenskej republiky a Ukrajiny," vyhlásil po rokovaní premiér SR Robert Fico.

Včerajšie stretnutie premiérov krajín V4 dalo podľa Fica jedinečnú príležitosť na výmenu názorov s premiérom Ukrajiny. Ako uviedol, Slovensko má strategický záujem na stabilite a vnútornom pokoji na Ukrajine.

"Myslím si, že dnešné spoločné stanovisko, ktoré krajiny V4 prijali po stretnutí s ukrajinským premiérom, reaguje na všetky priority a výzvy, na ktoré máme reagovať. Predovšetkým je tu jasná podpora európskym integračným ambíciám Ukrajiny. Chcem zaželať ukrajinským občanom, aby si užili vízovú liberalizáciu čo najrýchlejšie. Verím, že čoskoro sa vyrieši aj holandská dilema, pokiaľ ide o asociačnú dohodu," skonštatoval Fico.

Slovensko má podľa neho i naďalej záujem spolupracovať s Ukrajinou v energetickej oblasti. "Sme krajina, ktorá v komplikovaných podmienkach zabezpečila reverzný tok plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Verím, že nech budú v budúcnosti konštruované akékoľvek nové energetické projekty, tak tranzit plynu cez Ukrajinu a Slovensko zostane naďalej zachovaný," povedal Fico.

Predsedovia vlád krajín V4 na včerajšom rokovaní hľadali i spoločnú pozíciu pred blížiacim sa neformálnym summitom EÚ v Bratislave. "Verím, že na tomto summite začne veľmi dôležitý proces, ktorý by som rád nazval Bratislavským procesom a ktorý môže vyvrcholiť na jar v roku 2017 v Ríme, keď si budeme pripomínať výročie podpisu Rímskych zmlúv," uviedol na margo summitu Fico.

Ako povedal, stretnutie v Bratislave bude úspešné vtedy, keď bude odvaha povedať, kde sa EÚ nachádza po odchode Británie. "Teda, ak budeme schopní určiť diagnózu zdravotného stavu EÚ. Úspešní budeme vtedy, ak súčasne dokážeme nastaviť minimálne návrhy receptov, ktoré treba na tieto choroby pripraviť. Po tretie, musíme veľmi jasne pomenovať priority, ktoré chceme rozpracovať v najbližších mesiacoch v rámci procesu ukončeného na jar v roku 2017," vysvetlil Fico.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.