Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. september 2016

Mentalitou sa vraciame do mečiarizmu

Rozhovor s Danielom Lipšicom o pokleskoch Ficovej vlády, o limitoch Sulíkovej a Matovičovej opozície a o jeho budúcnosti.
Mentalitou sa vraciame do mečiarizmu

Foto: (TASR/Michal Svítok)

Protesty pred Bonaparte boli relatívne úspešné v tom, že počas dovolenkového leta sa vám darilo každý týždeň zhromaždiť stovky ľudí a udržať kauzu Bašternák v centre pozornosti. Neúspešné však boli v tom, že pozícia Roberta Kaliňáka dnes pôsobí pevnejšie ako v polovici júna.

Ako to myslíte?

Vtedy sa aj na základe informácií zvnútra Smeru zdalo, že odchod Kaliňáka je otázkou dní, dnes to tak nestojí. To je, samozrejme, zodpovednosť Roberta Fica, ktorého protesty pred jeho bytovým komplexom ešte viac zatvrdili. Neurobili ste však v opozícii v niečom taktickú chybu, prípadne ste nemali zvoliť aj inú formu protestu, aby ste dosiahli svoj cieľ?

Podľa mňa sa Robert Fico rozhodol, že toto je jeho posledné volebné obdobie, takže keby aj stiahol so sebou tých ostatných, tak je mu to v princípe jedno. Kauzu Bašternák svojim voličom nemá ako vysvetliť, ani tak nerobí, je predsa dosť rozumný na to, aby vedel, že sa to nedá.

A tá kauza sa v lete ešte rozrástla: neumožnili nám v rozpore s ústavou odvolávať ministra Kaliňáka, tiež sa ukázalo, že obvinenie NAKA, zložky podriadenej Kaliňákovi, voči nepohodlnému prokurátorovi Špirkovi bolo účelové a protizákonné, a tá istá NAKA preveruje novinárky Trendu na základe trestného oznámenia ministra Kaliňáka. Veď to všetko je už úplne za čiarou. Ešte síce nebol nikto unesený, ale mentalitou sa vraciame do čias Mečiara, len minister vnútra jeho vlády si mohol dovoliť takéto veci.

Vráťme sa k opozícii: je pochopiteľné aj správne, že ste sa plnou vervou vrhli na kauzu Kaliňák-Bašternák, opozícia, ktorá by tak nespravila, by bola zbytočná. Od volieb však aj mnohí opozične naladení ľudia majú pocit, že opozícia v podobe SaS a OĽaNO v jej dnešnom mentálnom stave nie je skutočnou alternatívou, ktorú krajina potrebuje, je upnutá na jednu protikorupčnú agendu, ktorá prekrýva ďalšie témy. Viem, že ste sa už voči týmto hlasom viackrát ohradili, ale rozmýšľate aj nad tým, čo by sa malo v budúcnosti zmeniť?

Kto si myslí, že nie sme alternatívou voči tejto vláde? Myslí si to časť mediálnej elity, v tomto súhlasím so Štefanom Hríbom, že sú to väčšinou sklamaní voliči Siete a Mosta. Niekto si svoje sklamanie vyhodnotil viac čestne, niekto menej čestne, a to tak, že útočí len na Sulíka a Matoviča a o ostatných mlčí.

Možno je väčším problémom, že si Sulíka či Matoviča nevedia predstaviť ako budúceho premiéra. O Moste a Sieti sa od volieb v súvislosti s ich povolebným správaním napísalo už iks negatívnych článkov.

Sú však aktivisti, ktorí nemajú jeden článok bez toho, aby nenapadli Sulíka a Matoviča a oveľa menej píšu o kauze Bašternák než o nich dvoch.

Koho máte na mysli?

Nebudem ich menovať, ani nemám z toho traumu. (Úsmev.)

Ale k vašej hlavnej výhrade: my aj SaS sme predložili na júnovej schôdzi asi 50 návrhov zákonov, ktoré sa týkali zlepšovania podnikateľského prostredia, podpory rodín, proste rôznych oblastí, ktoré sa netýkali len boja proti korupcii. Jasné, že neboli schválené, sme predsa v menšine.

Ešte síce nebol nikto unesený, ale mentalitou sa vraciame do čias Mečiara, len minister vnútra jeho vlády si mohol dovoliť takéto veci. Zdieľať

My však počúvame: načo dávate nejaké návrhy, ktoré nebudú schválené? Keď ich nedávame, tak počúvame, že nemáme riešenia, len boj proti korupcii. Rovnako ako pri Bonaparte: keby sme nerobili nič, písalo by sa, že opozícia nerobí nič, len spí. Keď sme robili, spustila sa obrovská kritika. Je to kŕčovité, čokoľvek urobíme, všetko je zlé.

Sám Igor Matovič definuje OĽaNO ako v prvom aj druhom rade protikorupčné hnutie, to je jeho definičná podstata.

To je pravda, ale aj náš poslanecký klub má mnoho výstupov k iným témam, ktoré médiá nezaujímajú, veď aj tak neprejdú, keďže sme opozícia. Prístup médií nechcem kritizovať, beriem ho ako fakt.

Áno, antikorupčná agenda je profilujúcou témou OĽaNO, ale aj NOVA, dovolím si však povedať, že by mala byť profilujúcou témou všetkých strán. Ja si naozaj myslím, že rozsah korupcie je dnes najväčším problémom Slovenska, rovnako ako fakt, že politiku ovládajú oligarchovia a vplyvní podnikatelia. Nie je až také dôležité, či má byť jedna alebo viac poisťovní, 16-, 19-, či 21-percentná daň z príjmu, to všetko má, samozrejme, svoju váhu, ale je to až sekundárne.

Inzercia

(Foto: Pavol Rábara)

Korupcia je zaiste vážny problém. Ale dnes sme nielen vinou vlády či médií, ale aj vinou opozície do seba zahľadenou krajinou, kde sa nevedú spory ani diskusie o veľkých témach. V posledných mesiacoch sa pritom okolo nás hýbu veľké dejiny, brexit, nové Erdoganovo Turecko a podobne. Pritom vôbec nemáme pocit, že by sa vo vašich stranách o tom rozmýšľalo a diskutovalo ako o niečom vážnom, čo naše životy ovplyvňuje nemenej ako korupcia.

Poviem vám jeden príklad: žiadal som koalíciu, aby sme mali výbor o tom, že sa ide v EÚ zriaďovať úrad európskeho verejného prokurátora. To je vážna vec, ktorou sa chystá federalizácia EÚ, no my na to kašleme. Kašle na to koalícia, presadzuje to aj ministerstvo spravodlivosti, hoci je to aj po odbornej stránke pochybná vec. Je to dôležitá téma, no nezaujíma ani poslancov, ani médiá a obávam sa, či už nie je neskoro. Keď som o tej téme hovoril, pre médiá bola opäť zaujímavejšia kauza Bašternák. Samozrejme, chápem to, ale potom nám nemôžu vyčítať, že nič iné ako Bašternák nás nezaujíma.

Tu sa pristavme: už dlhšie hovoríte, že na Slovensku nie je problém v písaných zákonoch, ktoré sú európskym štandardom, ale v personálnom obsadení kľúčových postov, ako je prokuratúra, chorobne prepletená s našou politikou. Európsky prokurátor by takýto problém nemal, nebol by preto istým liekom na problémy, ktoré považujete za najvážnejšie?

S takýmto názorom som nikdy nesúhlasil, tieto problémy si musíme predsa vyriešiť doma a nečakať na záchranu zvonka. Ak vznikne tento inštitút, vzniknú dve trestné jurisdikcie, národná a európska, čo je kľúčový charakteristický znak federálneho štátu. Cudzí prokurátor by tak mohol vykonávať právomoci stíhania na území cudzieho štátu.

Tu treba dodať, že by sa to týkalo len vybratých trestných činov.

Áno, ale to isté máte aj v USA, kde federálni prokurátori majú jurisdikciu v istej palete trestných činov, v inej ju majú prokurátori jednotlivých štátov. Keď toto pripustíme aj v Európe, kompetencie európskeho prokurátora sa budú nevyhnutne rozširovať. To sme videli všade, napokon aj FBI vznikala ako malá skupinka ľudí. Chceme urobiť z Európy federálny štát? Akú EÚ si predstavuje táto vláda? Sme to my, ktorí ju aj v tomto prípade tlačíme k postoju. Ale čo robí vláda, akú má predstavu? Nie je teda fér stavať opozíciu na úroveň vlády a čakať spasiteľa, ktorý príde a celé to zachráni.

Vráťme sa opäť k opozícii a k vám. SaS je prinajmenej vyprofilovaná strana, kým OĽaNO si zakladá na tom, že je subjektom svojho druhu. Pred letom sme sa vás pýtali, ako odpovie vaša NOVA na ponuku Igora Matoviča, ktorý vás pozval do OĽaNO. Leto už prešlo, viete, čo bude s vašou stranou?

O dva týždne budeme mať Republikovú radu, kde chceme na základe stretnutí s našimi členmi, ktoré sme absolvovali v lete, prísť k záveru, ako ďalej. Už teraz môžem povedať, že prevažujúcim názorom je, že by sme si mali udržať vlastnú identitu NOVA.

Samozrejme, chceme mať naďalej dobré kontakty s ďalšími stranami. Musím povedať, že poslanecký klub OĽaNO funguje odborne aj ľudsky ako veľmi dobrý tím ľudí, ale rovnako sa to týka SaS. Tých 40 poslancov OĽaNO a SaS sú skutočne výborný tím.

Túto vetu som už od vás čítal, teraz pri jej vyslovovaní vidím aj nadšenie vo vašich očiach...

(Úsmev.) Lebo to tak cítim.

Chcete tým naznačiť, že v SaS aj OĽaNO vás to aj na základe takejto chémie ťahá k ešte užšej spolupráci?

To neviem. My si chceme svoju značku zachovať.

Akú značku máte teraz na mysli, NOVA alebo OĽaNO?

NOVA. Ale viete, je pol roka po voľbách, to je stále málo času, hoci sa udialo tak veľa vecí.

Vašej strane to už minulé volebné obdobie nevyšlo. Ak vravíte, že chcete pokračovať, čo budete robiť inak ako predtým, aby to bola vážna strana?

Chceme pokračovať na základoch, na akých sme vznikli, teda budovať na ľuďoch, ktorí sú odborne veľmi zdatní. Máme našu europoslankyňu Janu Žitňanskú, ktorá sa výborne orientuje v sociálnych témach, Marcel Klimek je jeden z našich najlepších ekonómov, Tibor Hlavatý požíva všeobecný rešpekt ako odborník na zdravotníctvo.

To však platilo aj predtým, čo bude teraz iné?

Dopyt je trochu iný. Máte totiž pravdu v tom, že je tu naozaj dopyt, aby opozícia dávala väčší dôraz na odbornosť. To sa ľahšie povie, ako urobí, lebo keď s niečím takým prídeme, tak to médiá z pochopiteľných dôvodov až tak nezaujíma.

Pozrite sa, politika je nevyspytateľná. Málo sa hovorí o tom, že úspech či neúspech v nej závisí aj od niečoho takého, ako je jednoduché šťastie. Jedna vec je byť pripravený, mať dobre načasované veci, ale potrebujete aj šťastie, teda to, aby bol po vašej politike dopyt.

Prečo si myslíte, že teraz je väčší?

Cítim to vo verejnej mienke aj v reakciách ľudí, ale cítim to aj v reflexii médií, ktoré píšu o tom, že by popri SaS a OĽaNO mala vzniknúť tretia sila, ktorá bude v niečom iná.

Do tohto priestoru by ste sa chceli zmestiť?

Áno, ale nerád projektujem grafy, kam by sme sa mali zmestiť.

NOVA z prieskumov verejnej mienky vypadla, keďže ste uvádzaní spolu s OĽaNO. Kedy sa tam opäť vráti?

Prieskumy nepodceňujeme, ale najbližšou výzvou sú regionálne voľby a uvidíme, aká bude situácia. Musíme byť veľmi flexibilní, pretože môžu prísť predčasné voľby, ale ani nemusia. Snažíme sa osloviť aj ďalších ľudí. Myslím si, že by sa ľudia, ktorí majú uveriteľný životný príbeh, mali rozhodnúť a vstúpiť do verejného života.

Ak to teda zhrnieme: budete veriť v šťastnú hviezdu, a keď nezasvieti, tak vám ostane v zálohe spojenectvo s Igorom Matovičom?

To nie je o šťastnej hviezde, šťastie praje pripraveným. To šťastie musíte mať, ale súčasne musíte byť pripravený, že keď príde ten správny čas, treba sa toho chopiť.

 

Odporúčame