Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. september 2016

Vysoký komisár OSN prirovnal Fica k Trumpovi, Wildersovi a Islamskému štátu

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Husajn označil v pondelok v prejave v Haagu premiéra Roberta Fica, českého prezidenta Miloša Zemana, maďarského premiéra Viktora Orbána a ďalších známych politikov za populistov, demagógov a fantastov, ktorí šíria náboženské a rasové predsudky a usilujú sa oživovať minulosť.

Spoločne s holandským politikom Geertom Wildersom a republikánskym kandidátom na prezidenta USA Donaldom Trumpom majú podľa komisára spoločné rysy aj s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), napísal denník Independent. 

Zajd Husajn (52), ktorý je Jordánec a moslim, reagoval na sľub vodcu holandskej ultrapravice Geerta Wildersa zakázať v Holandsku Korán a nepúšťať do krajiny moslimských migrantov.

"Čo má pán Wilders spoločného s pánmi Trumpom, Orbánom, Zemanom, (rakúskym kandidátom na prezidenta Norbertom) Hoferom, Ficom, pani (Marine) Le Penovou a (predstaviteľom britských nacionalistov Nigelom) Farageom, to má tiež spoločné s Dáišom (Islamským štátom). Všetci sa v rozličnej miere pokúšajú oživovať minulosť," vyhlásil vysoký komisár OSN. 

Britský denník Independent v noci nadnes zverejnil Zajdov prejav na svojom webe v plnom znení.

"Nemýľte sa, celkom isto neprirovnávam činy nacionalistických demagógov k činom Dáišu, ktoré sú obludné a odporné. Dáiš musí byť postavený pred spravodlivosť. Avšak podobá sa ich štýl komunikácie, ich používanie poloprávd a prehnaného zjednodušenia," povedal ďalej bývalý jordánsky veľvyslanec v USA.

Súčasne vyzval na podniknutie krokov proti európskym a americkým politikom "vyvolávajúcim atmosféru plnú nenávisti", ktorá sa podľa neho "môže zvrhnúť na násilie".

"Som moslim, ktorý ... má bielu pleť, ktorého matka je Európanka a otec Arab. A som tiež nahnevaný. Pre lži a polopravdy pána Wildersa, jeho manipulácie a vyvolávanie strachu. Viete, pred 20 rokmi som slúžil v mierových silách OSN počas balkánskych vojen - vojen tak krutých a zničujúcich, ktoré vznikli v rovnakej 'továrni' na podvody, bigotnosť a etnický nacionalizmus," zdôraznil.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.