Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. september 2016

Sloboda pod nákladom

Minulý týždeň som sa pristavil pri plagáte. Pri bratislavskom mediálnom smogu je to niečo, čo som už dávno neurobil. Upútala ma fotografia, no potom aj všetko ostatné. Možno som zvláštny, ale odkaz plagátu sa mi hodil na manželstvo.
Sloboda pod nákladom

Slogan plagátu, ktorý pôvodne pozýva na nový film Pavla Barabáša o horských nosičoch, spája pre dnešných ľudí akoby dve nezlučiteľné roviny – námahu a slobodu. Myslím, že je potrebné si v dnešných časoch pripomínať, že všetko, čo je hodnotné, krásne, dobré je nevyhnutne podmienené námahou a úsilím. Napríklad manželstvo.

„ Sloboda pod nákladom.“ Manželstvo prináša slobodu. Oslobodenie od toho vyhľadávať nejaký iný vzťah, míňať na to energiu, čas a peniaze. Zrazu ste s milovaným človekom a v živote sa otvoria možnosti realizácie, ktoré predtým človek nestíhal. Keď prídu deti, je to už viac cítiť, že je to sloboda pod nákladom zodpovednosti nielen za seba a ženu, ale aj za deti, ktoré nám dôverujú. A to je teda riadny náklad. Detská dôvera, vedomie, že ste skutočne nezištne milovaný, to, že deti sú vám takpovediac vydané napospas, lebo nikoho iného takého nemajú, je náklad, ktorý je ťažký, ale zároveň cítite, že niesť ho má veľký zmysel. Rád a slobodne sa pre neho človek rozhoduje, deň čo deň. Ťaží a teší zároveň.

„To čo naložíš na chrbát, musíš doniesť do cieľa.“ S manželkou sme si pri svadobnom obrade naložili na chrbát lásku, úctu, vernosť a stálosť. Je to veľký náklad a mohol by sa zdať neúnosný, keby človek nemal cieľ. Ak vieme, čo je našim cieľom, potom porozumieme aj tomu, že to musíme „doniesť do cieľa“. Našim cieľom je rodina. Tak ako nosič nosí svoj náklad pre posilnenie zákazníkov horskej chaty, tak aj my máme zákazníkov nášho vzťahu – naše deti, ich budúcich partnerov, ich budúce deti, našich rodičov, našich súrodencov. Pre tých všetkých, ako aj pre nás samých, je dôležité, aby sme dosahovali cieľ. Zrazu je pochopiteľné aj to slovíčko „musíš“, ktoré človek vníma v zmysle povzbudenia a motivácie. Musíš, lebo chceš.

A kto sa vyštverá až nad mraky, naskytne sa mu krásny výhľad, ktorý vie správne oceniť práve pre námahu spojenú s absolvovaným výstupom. Výhľad na krásu života, rodinu, teplo domova, silu vzťahov, nekonečnosť lásky. Kto neskúsil, neuverí.

Inzercia

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.