CIRKEV: Pre obete povodní sa vyzbieralo 1,3 mil. eur

Júnová zbierka pre obete povodní, ktorá sa uskutočnila v katolíckych kostoloch, vyniesla vyše 1,3 milióna eur. Vyzbierané peniaze sú určené najmä postihnutým rodinám. Informovala o tom Tlačová kancelária KBS.

Výťažok bude rozdelený v dvoch fázach. „V prvej fáze bude poskytnutá každej domácnosti, ktorú nahlásili na základe metodických pokynov farské úrady, jednorazová sociálna výpomoc vo forme darovacej zmluvy vo výške 1000 eur,“ uviedla TK KBS. Hovorca slovenských biskupov Jozef Kováčik pre Postoy upresnil, že ide spolu o asi tristo rodín, pričom ich vierovyznanie či národnosť nebudú pri rozdeľovaní finančných prostriedkov zohrávať žiadnu rolu. Peniaze sa začnú zasielať v priebehu budúceho týždňa. Za administráciu celého projektu bude zodpovedná Slovenská katolícka charita.

V druhej fáze, ktorá sa začne v polovici augusta, bude rozdelený zvyšok peňazí. „Slovenská katolícka charita vytvorí sedem dvojčlenných tímov, ktoré budú presne špecifikovať výšku ďalšej pomoci podľa konkrétnych podmienok v jednotlivých mestách a obciach postihnutých povodňami,“ píše sa v komuniké TK KBS. Pri monitoringu škôd a prideľovaní pomoci bude katolícka charita spolupracovať s mimovládnou organizáciou Človek v ohrození a Člověk v tísni.

Kováčik pre náš portál zároveň uviedol, že KBS sa spomedzi všetkých organizácií podarilo pre obete vyzbierať ďaleko najviac. Zbierka je zároveň druhou najúspešnejšou v histórii KBS. Viac sa vyzbieralo len v januári tohto roku pre postihnutých zemetrasením na Haiti. Išlo o sumu 1,4 milióna eur. Za túto pomoc sa predsedovi KBS Stanislavovi Zvolenskému minulý týždeň osobne poďakoval predseda Konferencie biskupov Haiti Louis Kébreau.

Imrich Gazda

Foto: www.rimkat.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo