KOMENTÁR: Štyri roky šance pre pravicu

Tesne po výsledku parlamentných volieb si dvaja moji facebookoví priatelia dali na svoje nástenky zaujímavé statusy, ktoré sa povolebnej eufórii dosť vymykali.

Jeden napísal: „Takže Smer to vysoko vyhral na celej čiare na ďalšie štyri roky. Stúplo mu percento priaznivcov, nebude riešiť tie hlúposti, čo narobil, brutálne sa nabalil so svojimi mecenášmi (takže bude na kampane a príjemné vegetovanie) a ešte bude kričať ako hlásna trúba ďalšie štyri roky tie svoje sociálne "dobrá"... čo bude zaberať, ak pravica pritvrdí a začne šetriť. Takže, čo nás čaká o 4 roky?“

Druhý priateľ mal tento status: „Vidím to na volebný pat a na predčasné voľby. Ale výsledok volieb mohol byť aj pesimistickejší. Každý, aj čiastočný úspech pravice je v tomto našom Absurdistane cenný.“ V diskusii pod tým potom doplnil porovnanie s minulou Dzurindovou vládou, ktorá sa rozpadla po 3 rokoch, keď mala iba o jedného poslanca menej a podobný liberálno-konzervatívny rozpor vo svojom základe. Taktiež podobne ako ten prvý pridal, že Ficovi môžu pravicové reformy ešte viac pomôcť, ale dúfa, že napriek tomu bude pravica razantná a potrebné veci presadí, inak reformy ako také zrelativizuje, a tým aj celkový zmysel pravice.

Sila Ficovho výsledku a zlý stav krajiny zrejme pravici berú odvahu. Zdieľať

Pri čítaní oslavných reakcií na prekvapivý výsledok volieb boli tieto dve celkom osviežujúce. 61 poslancov pre jednu opozičnú stranu je obrovský úspech a dá sa iba hádať, čo s ním Fico počas 4 rokov urobí. Vytvorenie pravicovej vlády je však samozrejme výborná správa, Mečiar, Csáky s Durayom a takmer aj so Slotom mimo parlamentu takisto, niekoľko mesiacov späť nič z toho nikto nečakal. (Keď pred voľbami písal Shooty o svojom nápade nakresliť Mečiarovi po jeho možnom vypadnutí rozlúčkové billboardy, bralo sa to skôr ako dobrý vtip...) Voľby nakoniec po veľmi dlhom čase priniesli obraz Slovenska ako prevažne pravicovej krajiny (oproti roku 2002, keď vypadla SNS aj PSNS a prepadli hlasy iba ľavému spektru, teraz je prepad hlasov rozložený medzi HZDS a SMK a v parlamente aj celkovo má tak väčšinu pravica), čo je navyše v čase finančnej a rozpočtovej krízy pomerne zaujímavé a môže nasvedčovať, že Slováci ľavicovým sľubom možno väčšinovo až tak neveria.

Napriek tomu sila Ficovho výsledku a zlý stav krajiny zrejme pravici berú odvahu, Ivan Mikloš napr. otvorene hovorí, že tento rok už ku kresaniu rozpočtového deficitu nepristúpi. V predvolebnej kampani pravica reformy nezdôrazňovala a svojich voličov na to príliš nepripravila, na rozdiel napr. od českej TOP 09, ktorá domácnostiam posielala účtovné šeky s prepočítaním štátneho dlhu na jedného občana, a ktorú aj ODS kvôli jej tvrdému programu označovala ako extrémistickú - a napriek (alebo aj vďaka) tomu TOP 09 dosiahla z nuly na 16-percentný volebný výsledok... Ficov duch bude určite mátať, ale bolo by fajn, keby Ivetu Radičovú mátal aj duch Angely Merkelovej, ktorá svoj reformný imidž nečinnosťou premrhala a práve preto jej popularita v Nemecku hlboko spadla.

Ekonomický konzervatívec (v zmysle netvorenia dlhov a neutrácania) však podľa všetkého nádeje určite má, podobne konzervatívec zameraný na spravodlivosť a tvrdý postih kriminality (po návrate Jaroslava Spišiaka už skôr skáče od radosti). Konzervatívec brániaci kultúrno-etické otázky to má ale opačne. Uvidíme, nakoľko si liberáli zachovajú rozumnosť a nebudú dávať kresťanskej menšine rany pod pás, keďže bez nej sú proti Ficovi bezbranní. Vyjadrovanie J.K.M. Balázsa k tejto téme bolo doteraz skôr liberálne... A navyše ktovie, či jeho vystúpenie z kňazstva aj nepredurčuje vzťah novej vlády ku kresťanským témam v zmysle – „kresťanské témy áno, ale bez vás a v háklivých veciach ako potraty alebo registrované partnerstvá to bude podľa kresťanstva, ako ho chápeme my..." Snáď tej rozumnosti bude viac, potom má Radičová šancu byť úspešnejšou ako bol Dzurinda.

Lukáš Obšitník

Foto: shooty.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo