Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. august 2016

Podpredseda KDH Pavol Zajac vyzýva verejnosť na kontrolu vládnych sľubov

Či sa Akčný plán rozvoja okresu Vranov nad Topľou, ktorý schválila vláda na svojom výjazdovom rokovaní vo Vranove nad Topľou, stane realitou, alebo ostane iba jedným z nesplnených sľubov, mieni sledovať podpredseda KDH Pavol Zajac.

Súčasne vyzýva na kontrolu vládnych politikov aj verejnosť, ktorá sa podľa neho napočúvala v tomto regióne už dosť planých sľubov. Vyhlásil to dnes Zajac pred budovou, kde zasadala vláda.

Kriticky sa vyjadril na adresu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) aj niektorých jeho ministrov, ktorí sľubovali Vranovčanom prácu formou štátnych zákaziek či príchodu veľkého investora do priemyselného parku Ferovo. 

„Premiér Robert Fico len v nedávnej minulosti tu v okrese Vranov nad Topľou opakovane dal viaceré sľuby. Pripomeniem, že v roku 2012, keď taliansky majiteľ textilnej firmy Slotex nevyplatil 200 šičiek, prišiel po rokovaní vlády v Michalovciach Robert Fico aj s ministrom Jánom Richterom do Vranova nad Topľou a tu neďaleko, pred Sociálnou poisťovňou, prisľúbil šičkám, že vo Vranove sa budú šiť uniformy pre jednotlivé ministerstvá,“ povedal. Dodal, že v apríli 2013 Fico podpísal memorandum s firmou Grandwood o podpore investície, ktorá mala priniesť do Vranova 390 nových pracovných miest. Zajac zdôraznil, že dodnes je vranovský priemyselný park prázdny a sľubovanú prácu nenašli ani šičky. 

Podpredseda KDH poukázal aj na to, že v akčnom pláne mu chýbajú systémové opatrenia na podporu zamestnávania. Prioritne totiž dlhodobo udržateľné pracovné miesta vytvárajú podnikatelia a živnostníci. Podľa jeho názoru takéto opatrenia by mali byť nárokovateľné pre všetkých zamestnávateľov a takáto podpora by mohla mať formu odpustenia odvodov a daní pri vytvorení nových pracovných miest. Kriticky sa vyjadril aj k rozhodnutiu vlády, ktorá zastavila prípravu rýchlostnej cesty R9 Lipníky – Humenné – Ubľa, a k nevyhovujúcemu železničnému spojeniu, lebo cesta vlakom z Vranova do Bratislavy trvá takmer osem hodín.

Kresťanským demokratom sa tiež nepáči návrh na vytvorenie a financovanie šiestich nových verejných inštitúcii v okrese. Na čo vláda prispeje sumou 1,63 milióna eur, čo nepovažujú za efektívne riešenie nezamestnanosti v okrese.

Fico na to reagoval slovami, že vláda nemôže nikoho prinútiť k tomu, aby niekde podnikal. „Pokiaľ má firma záujem na území Slovenska podnikať a spĺňa podmienky, my sme pripravení jej poskytnúť stimuly. Ak sa firma rozhodne, že nechce, alebo odíde preč, my jej v tom nevieme žiadnym spôsobom zabrániť,“ povedal premiér. Preto dnes vláda pre priemyselný park Ferovo odsúhlasila 500.000 eur na halu, ktorú postaví mesto a budú v nej môcť podnikať menšie firmy bez počiatočného kapitálu na výstavbu priestorov. Vláda tiež schválila 250.000 eur na dofinancovanie neusporiadaných pozemkov v priemyselnom parku. Akčný plán je podľa jeho vyjadrenia kontrolovateľný a vyzýva na to aj ostatných. 

Inzercia

Odporúčame