Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Kultúra
27. august 2016

Ben Hur 2016 je viac o efektných pretekoch ako o príbehu

Videl som ho minulý víkend a musím sa spýtať: Načo? Načo remake Ben Hura? A načo vlastne robiť remake čohokoľvek? Už nie sú originálne nápady?
Ben Hur 2016 je viac o efektných pretekoch ako o príbehu

Ben Hur z roku 2016 od režiséra Timura Bekmambetova. Foto: indiewire.com

Broadway to, samozrejme, robí, oprašuje klasické hry a muzikály alebo adaptuje filmy a popové pesničky pre javisko. Obecenstvo miluje, keď môže opäť počuť hudbu, s ktorou vyrastalo. Bude však milovať ďalšiu verziu jedného z najuznávanejších a najmilovanejších filmov všetkých čias: verziu populárneho románu Lewa Wallaca od Williama Wylera z roku 1959?

Ben Hur bol americkým bestsellerom 19. storočia, ďaleko pred Chalúpkou strýčka Toma. Pokiaľ vieme, žiadny americký prezident – myslím, že by to bol Rutherford B. Hayes, keďže román vyšiel v roku 1880 – nikdy neprišiel za autorom generálom Lewom Wallacom, aby mu zablahoželal tak ako Abraham Lincoln, keď ho uviedli k Harriet Beecher Stowovej: „Takže toto je tá malá dáma,“ povedal Lincoln, „ktorá začala túto veľkú vojnu.“

Ísť do kina na Wylerovho Ben Hura do Cinestage v Ohiu (kde bežal štyridsať týždňov) spolu s rodičmi a bratom bolo jedným z najvzrušujúcejších zážitkov môjho detstva. Zdieľať

Hayes – a rozhodne pred ním Ulysses S. Grant – by sa v skutočnosti Wallacovi asi skôr vyhýbal, lebo počas občianskej vojny bol tento budúci spisovateľ brigádnym generálom Únie a bol obvinený – samotným Grantom – z nesplnenia rozkazu počas bitky pri Shiloh. Grant síce poľavil na základe dôkazov, ktoré zhromaždil pre svoje Memoáre z roku 1885, a pokúsil sa uviesť veci na pravú mieru vo Wallacov prospech, no obvinenie zostalo škvrnou, ktorú si Wallace niesol so sebou celý zvyšok života: „Shiloh a jeho osočovania!“ nariekal. „Zbaví ma ich svet niekedy?“

Ťažko nedôjsť k záveru, že Ben Hur sa zrodil z tejto skúsenosti. Wallace možno vnímal seba samého sčasti ako prenasledovaného Žida Júdu Ben Hura a sčasti ako rímskeho veliteľa Quinta Aria. Obaja potrebujú milosrdenstvo a obaja ho určitým spôsobom dosiahnu, hoci len Júda od Ježiša Krista. Quinta zachráni Júda.

Ísť do kina na Wylerovho Ben Hura do Cinestage v Columbuse v Ohiu (kde bežal štyridsať týždňov) spolu s rodičmi a bratom bolo jedným z najvzrušujúcejších zážitkov môjho detstva. A nepokazilo ho ani to, keď sme potom prišli na parkovisko a na zadnom sedadle nášho odomknutého Studebakera sme našli spať opilca.

Preteky vozov sú v tohtoročnej verzii dobré, aj keď pod prepiatymi počítačovými efektmi pukajú vo švíkoch. Zdieľať

Chodil som do 6. triedy – mal som 11 rokov. Jedného dňa sa v mojej triede postavil istý chlapec R. J. a oznámil, že má nové auto. Pán Wilson povedal: „Chceš povedať, že tvoji rodičia majú nové auto?“ „Nie. Ja.“ Ukázalo sa, že mu otec postavil auto z debničiek, z kolies z detského vozíka a z motora z kosačky.

Nepamätám sa, žeby som niekedy v živote cítil väčšiu túžbu. R. J. chodieval svojím autom po škole na ihrisko a niektorým z nás dovolil sa na ňom na striedačku voziť. Toto auto – čosi ako vecička, na akej sa pretekajú deti, ale s „motorom“ – bolo natreté ma červeno a na predok mu jeho tatko nalepil umelohmotnú plaketu, ktorá bola z krabice obilných vločiek: obraz muža vo voze s menom „Ben Hur.“

Vidíte, všetko je to o vozoch.

Ľudia si, samozrejme, z Wylerovho filmu (tretej hollywoodskej verzie po nemých filmoch z rokov 1907 a 1926) najviac pamätajú pozoruhodné preteky v jeruzalemskom cirku a súboj bičov a kolies medzi Júdom Ben Hurom (Charlton Heston) a jeho druhom Messalom (Stephen Boyd), ktorý sa stane jeho nepriateľom.

Preteky vozov v Ben Hurovi z roku 1959. Foto: wikipedia.org

Momentálne je v kinách najnovší remake Wallacovho románu. Réžiu má Timur Bekmambetov (Abraham Lincoln: Lovec upírov), v hlavných úlohách sú Jack Huston ako Júda a Toby Kebbell ako Messala. Preteky vozov sú dobré, aj keď pod prepiatymi počítačovými efektmi pukajú vo švíkoch. Všetky filmy predstavujú nerealitu, no v niektorých je predsa len bližšie k realite.

Inzercia

Wylerov film (podobne ako nemé snímky režisérov Sidneyho Olcotta a Freda Nibla) uvádza preteky ako kľúčový prvok, no tieto preteky film nedefinujú. To robí Kristus. Paradoxom je, že v Bekmambetovej verzii vystupuje Ježiš výraznejšie, no i tak je jeho film väčšmi o pretekoch než o Pánovi.

Ako sa patrí na pravý epický príbeh, Wyler sleduje Wallacovu „Knihu prvú“ (čiže prvú časť), ktorá je celá o Vtelení, s Máriou a Jozefom, narodením a mudrcmi, lebo ako sa píše v podnadpise tejto knihy, Ben Hur je „Príbeh o Kristovi.“

Ťažiskom Ben Hura z roku 1959 bol viac Kristus ako preteky. Dnešný film zobrazuje Krista viac, ale ťažiskom príbehu sú preteky. Zdieľať

Wallacov literárny Júda je veľký zelóta – čo nový film naznačuje, no necháva vyšumieť –, ktorý opustí „politiku“, keď počuje Nazaretského kázať. Toto všetko sa však v románe udeje dlho po vozovom dueli s Messalom, počas ktorého Júda dosiahne pomstu, o ktorú sa dlho snažil, na „bratovi“, ktorý ho zradil, keď poslal Júdu na päť rokov na galeje a jeho matku a sestru odsúdil do väzenia a na lepru.

Veľa sa nahovorilo o témach odpustenia a zmierenia v novom filme. To je v poriadku, aj keď Wallace by bol asi zdesený. Jeho Messala prežije (aj Bekmambetov ho nechá žiť), hoci zmrzačený. No nemôže sa s Júdom zmieriť, lebo upadne do zatrpknutosti. Ako sa to už niektorým ľuďom stáva.

A keď sa film stane „kresťanským“, začne moralizovať – čo je tiež svojím spôsobom tak trochu hračkárske.

No aby som bol fér, keby tento film nasledoval po verziách z rokov 1907 a 1926 – čiže keby nebol ešte tento jeden s úžasným obsadením, úchvatnou kinematografiou a jedenástimi Oscarmi – asi by bol pre nás tento remake z roku 2016 oveľa zaujímavejší, než v skutočnosti je.

Brad Miner
Autor je zástupcom šéfredaktora The Catholic Thing, vedúcim členom Faith and Reason Institute (Inštitút pre vieru a rozum) a členom správnej rady Aid to the Church in Need USA (Pomoc Cirkvi v núdzi). Býval literárnym redaktorom v National Review. Jeho kniha The Compleat Gentleman (Ako byť dokonalým gentlemanom) je k dispozícii v audio formáte aj ako aplikácia pre iPhone.

Pôvodný text: Soap-Box Derby: A Review of “Ben-Hur” (2016).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame